Plzeňský kraj přivezl z Olympiády stříbro (23. – 27. 6. 2024 České Budějovice)

| Přečteno 135x

23. – 27. 6. proběhla v Jihočeském kraji letní Olympiáda dětí a mládeže.  Celkem 3 395 sportovců soutěžilo ve 20 sportech a celkem 78 disciplínách.

Házená nemohla chybět. Turnaj chlapců hostilo Sezimovo Ústí, turnaj dívek České Budějovice.

Výběr dívek byl složen ze 14 hráček – 7 hráček DHC Plzeň a 7 hráček HK Slavia VŠ Plzeň.

Holky čekala velmi těžká základní skupina. To se ukázalo hned na začátku, kdy nás čekal Ústecký kraj. Pro oba soupeře to byl první zápas v turnaji, a tak byla velká nervozita, a také sousta chyb. Plzeňačky nakonec zvládly roli favoritek a vyhrály, i díky sedmi gólům Lucie Rittichové a čtyřem gólů Elen Výborné, 16 : 12.

Druhý pondělní zápas odehrál tým proti týmu Zlínského kraje. Ten byl složen převážně z hráček Zlína, vítězek Žákovské ligy. Plzeňská děvčata již v první půli získala dvoubrankový náskok, který v té druhé ještě navýšila. Výborně hrála Vendy Samcová (4 branky). K vidění byla pohledná kolektivní hra, a také jedna házenkářská lahůdka – poločasová devítka po čase v podání Lucie Rittichové. Ve druhé půli holky podržela v brance Terka Soukupová. Po hezkém kolektivím výkonu zvítězil Plzeňský kraj 15 : 10.

První úterní utkání čekal na děvčata výběr Středočeského kraje. Byl to jednoznačně nejméně povedený zápas z celého turnaje. Plzeňačky jako by si byly vědomy, že tento soupeř nepatří k favoritům, hrály na půl plynu a bránily ještě hůře. Tři a půl minuty před koncem tak vedly jen o dvě branky. V závěru trochu přidaly, a tak z toho byla výhra 17 : 12. Skvělou vizitkou Plzeňského výběru bylo gólové rozložení – hned 11 hráček z 12 dalo gól!

Druhý úterní zápas začal tým tam, kde první utkání skončil. Mizerná obrana a spousta ztracených míčů nemohly na silného soupeře platit. Soupeřky snadno vedly 4 : 0, pak i 6 : 2. Naše děvčata se po tajmu trochu vzchopila, ale zatím jen marně dotahovala. Ve druhé půli už to bylo lepší. V útoku tým táhly Róza Červená a výborně hrající Eliška Kovářová. Plzeňačky trpělivou hrou po celou druhou půli postupně dotahovaly náskok soupeřek. Pár vteřin před koncem dokázaly vybojovat sedmimetrový hod, který Eliška Kovářová proměnila. Z utkání, v němž po celou dobu prohávaly, si tak Plzeňačky nakonec odnesly bod za remízu 16 : 16.

Před středečním zápasem proti Olomouckému kraji bylo jasné, že případný bodový zisk z tohoto utkání posune Plzeň mezi nejlepší čtyři týmy turnaje. Tohle utkání bylo z pohledu Plzeňského týmu velmi povedené – opět se zapojily téměř všechny hráčky (11 z 12 dalo gól). Opět se dařilo Elen Výborné (4 branky) a na pivotu velmi dobře zahrála Bety Poskočilová (5 branek). Plzeňský kraj v pohodovém tempu dokráčel k jasnému vítězství 24 : 13.

Čtvrteční semifinále postavilo před Plzeňačky opět stejné soupeřky – Jihomoravský kraj. Tentokrát to byl ale úplně jiný zápas. Holky výborně bránily a v útoku jsme se zase kolektivně prosazovaly. Skvělý zápas odehrála křídla (Nikol Egermajerová 2 střely = 2 góly, Lili Ládová 3 střely = 3 góly, Elen Výborná 5 střel = 4 góly). Záda jim krylo opět výborná Terka Soukupová. Poločas skončil vyrovnaně 7 : 6, ve druhé půli už ale Plzeňačky jasně dominovaly (20 : 11).

Ve finále proti sobě nastoupily výběr Prahy a výběr Plzeňského kraje. Plzeňské vedení 2 : 0 Pražačky ještě do poločasu otočily na 3 : 4. V útoku se příliš nedařilo, ale naděje držela dobře chytající Lucka Kaucká (chytila sedmičku a přidala i zákrok z křídla). Ve druhé půli už Plzeň tahala za kratší konec.  Několikrát došlo ke zbytečné ztrátě míče. A šance, které holky měly, končily buď na tyči nebo v rukou pražských brankářek. V utkání, kde se hodně bránilo a méně útočilo, se z vítězství radoval výběr Prahy (konečný výsledek 11 : 7).

Celkově:

Medaile je určitě skvělý úspěch. Samozřejmě moc mrzí, že je to „jen“ stříbro. Na druhou stranu v konkurenci, která na turnaji byla, je každá medaile velmi cenná.

Trenéry i fanoušky těšilo, že se Plzeňský výběr prezentoval rychlou a kolektivní házenou podpořenou skvělými výkony obou brankářek. Všechny hráčky odehrály spoustu minut a všechny také dávaly branky.

Holky, děkujem!

Hrály a branky střílely:

DHC Plzeň: Červená Rozálie 14,  Egermajerová Nikol 5, Poskočilová Alžběta 8, Rittichová Lucie 25, Samcová Vendula 14, Sedláčková Michaela 2,

HK Slavia VŠ Plzeň: Kovářová Eliška 11, Křížková Adéla 4, Ládová Lili 10, Sojáková Hana 1, Turečková Eliška 3, Výborná Elen 18,

Chytaly: Kaucká Lucie (DHC Plzeň), Soukupová Tereza (HK Slavia VŠ Plzeň)

 

Fotky z utkání s Ústeckým krajem jsou na Olympijském webu.

Fotky od fotografů Českého svazu házené najdete zde.