Minižačky – Mini Cup Háje 24. – 26. 3. 2017


Minižačky – Mini Cup Háje 24. – 26. 3. 2017

Po delší době jsme se zúčastnili vícedenního turnaje, a sice výborně obsazeného Mini Cupu, který se hrál v hale v Praze na Chodově a pořádaly jej Háje.

Akce měla tentokrát punc mezinárodního turnaje, jelikož se jej zúčastnilo i družstvo ŠKH Rohožník. A právě se slovenským soupeřem jsme se potkali hned v pátečním prvním zápase. Ač pro nás velká neznámá, tak nakonec se jednalo o velmi příjemného soupeře na rozehrání (12:2). To už se bohužel nedalo říci o druhém soupeři z Písku. Tak jako se v prvním zápase dařilo téměř vše, tak proti pozdějšímu vítězi turnaje se nepovedlo nic. Když se soupeři podařilo odskočit o 4 branky, tak děvčata zápas v hlavách úplně vypustila a konečný rozdíl ve skóre tak byl bohužel o hodně vyšší, než by odpovídal síle družstev (4:13). Spokojenost s pátkem byla proto pouze poloviční.

To nálada po sobotě byla úplně jiná. Vše začalo vítězstvím proti Kynžvartu, proti kterému nám sice nevyšel začátek, ale víra děvčat ve vlastní síla byla větší a času na obrat naštěstí zbývalo dostatek (8:6). Trochu s napětím jsme pak vyhlíželi dalšího soupeře ze Zlína (suverénního vítěze loňského Šulcáku v kategorii mini 4+1). A napínavé to bylo i po celý zápas. Opět se nám nevydařil úvod utkání a tentokrát se nedařilo příliš ani střelecky. O to důležitější proto bylo obrovské nasazení v obraně, ke kterému se přidal i vynikající výkon brankářek. Poprvé pak bylo k vidění něco, s čím se děvčata teprve učí pracovat a co na turnajích bez počítání výsledků nehraje roli - týmový duch. Házenkářsky se sice o nějak zvlášť pohledný zápas nejednalo, ale právě díky obrovské bojovnosti a touze poprat se jedna za druhou se nakonec podařilo odpor soupeře zlomit a urvat vítězství 4:3. Z tohohle pohledu se určitě jednalo o náš nejcennější výsledek v celém turnaji. Naopak herně nejkvalitnější byl další sobotní zápas proti Jindřichově Hradci (8:4), který nám vedle druhého místa v základní skupině zajistil i volné odpoledne, jelikož na rozdíl od většiny týmů jsme hráli první zápas finálové skupiny až v neděli. Volno jsme proto využili k výletu po Praze a dali tak zahraničním turistům možnost vyfotit se s házenkářskými nadějemi.

Jestli fotky, které turisti „ulovili", budou mít za pár let nějakou cenu, ukáže až čas. Nezbývá však než doufat, že budoucnost bude lepší, než naše nedělní výkony, které by se asi daly shrnout větou: „Jsou to holky, no". Názornou ukázku, co dokáže dívčí psychika, odstartoval první ranní časově vražedný zápas proti Tachovu (budíček v 6:15, navíc umocněný posunem času, který spánek ještě o další hodinu zkrátil). Smolná porážka po ospalém výkonu pak ovlivnila následující výkon proti Hájům, který byl přesně ve stylu „když se nedaří, tak se nedaří". Totálnímu propadáku nezabránil ani time-out braný už ve třetí minutě a veškerá snaha zvednout svěšené hlavy děvčat byla marná. V posledním zápase proti Strakonicím, se kterými jsme byli ve společné šatně i škole a nejen z těchto důvodů se obě družstva po celý turnaj vzájemně povzbuzovala, nastoupila děvčata s odhodláním alespoň herně napravit dojem z předchozího zápasu. To vydrželo po celou polovinu zápasu, kdy děvčata skutečně věřila, že by proti aktuálně asi nejsilnějšímu soupeři v této věkové kategorii vůbec (na tom z našeho pohledu nic nemění ani jejich nešťastná porážka v rozhodujícím zápasu s Pískem), mohla uhrát příznivý výsledek. Víru však nakonec uťaly 3 rychlé branky soupeře za sebou a přesně v duchu předchozích zápasů se dosavadní dobrý výkon otočil opačným směrem.

Celkové páté místo v konkurenci 12 družstev, z nichž minimálně 10 dosahovalo velmi vysoké úrovně, je nakonec solidním výsledkem a určitě jej nelze považovat za zklamání. Asi bude ještě chvilku trvat, než se děvčata naučí, že porážky ke sportu patří a že bojovat a nebát se hrát aktivně je potřeba zejména tehdy, když všechno nevychází úplně podle představ. Příležitosti k tomu budou, jelikož nesoutěžních turnajů, kde je tlak na psychiku děvčat o poznání vyšší, nás v této sezóně čeká ještě několik.

V neposlední řadě je potřeba poděkovat za neúnavnou podporu fanouškům z řad rodičů, kteří povzbuzovali po celý zápas bez ohledu na to, jaký výsledek zrovna svítil na ukazateli.

2017-03-27 00:00:00
Memoriál Karla Šulce PLZEŇSKÝ KRAJ podporuje mladé házenkářky Oknotherm Sportovní Plzeň Handball Kempa Vodárna Plzeň