Minižačky - Tachovský dortík 28.-30.10.2016


Minižačky - Tachovský dortík 28.-30.10.2016

Již potřetí v řadě jsme se zúčastnili velmi pěkného turnaje v Tachově, kde se letos konal již jeho 15. ročník.

Vzhledem k počtu hráček v tréninkové skupině (aktuálně 36) jsme do turnaje přihlásili 2 družstva do kategorie mini 6+1 a 2 družstva do kategorie mini 4+1, které bychom i při výpadku několika málo hráček byli schopni obsadit. Vinou nemocí a bohužel i několika sice plánovaných, ale až na poslední chvíli nahlášených absencí, však k turnaji nakonec odcestovalo pouze 25 hráček, tedy výrazně méně, než jsme očekávali. Protože jsme nechtěli pořadatelům komplikovat situaci, přistoupili jsme namísto odhlášení jednoho družstva k tomu, že jsme hráčky přesouvali mezi oběma kategoriemi. Když se pak navíc v průběhu turnaje další dvě hráčky zranily, bylo míchání hráček v družstvech hodné práce zkušeného alchymisty. Při souběhu zápasů se proto často stávalo, že děvčata musela odehrát celý zápas (20min) úplně bez střídání.

Mini 6+1

V šestkové házené měly původně hrát pouze zkušenější hráčky, avšak nakonec si v ní zahrála většina hráček. Celkem v této kategorii startovalo 9 družstev a při systému „každý s každým" tak obě naše družstva sehrála 8 zápasů. Áčko střídalo lepší okamžiky s horšími a po celý turnaj se potýkalo zejména s nízkou produktivitou. To předznamenal již první páteční zápas proti Tachovu, který skončil naší porážkou 4:2 a ve kterém děvčata předvedla asi vůbec nejhorší výkon v celém turnaji. Proti soupeři, kterého běžně porážejí na soutěžních turnajích, sice dobře fungovala obrana, avšak útočná fáze byla i kvůli velkému počtu technických chyb velmi špatná a se dvěma vstřelenými brankami za 20min se skutečně vyhrávat nedá. Naopak se čtyřmi obdrženými brankami by výhra měla být povinností.

V dalších zápasech již šel výkon o něco nahoru, avšak i tak zůstával nejen počet inkasovaných, ale bohužel i počet vstřelených branek poměrně nízký. Nejlepší výkony děvčata předvedla proti Jindřichově Hradci (8:6), Kynžvartu A (7:4) a suverénnímu vítězi z Hájů (3:7), se kterým dlouho držela vyrovnané skóre a konečný rozdíl byl zapříčiněn až riskantní hrou v závěru, kdy se snažila zápas vyrovnat.

Dokladem nevyrovnaných výkonů byl pak nedělní zápas se Strakonicemi, ve kterém jako jediném vůbec nefungovala obrana a po 6min jsme prohrávali 1:6. Po oddechovém čase se však výkon jako mávnutím kouzelného proutku otočil a zbývající část zápasu již byla herně i výsledkově zcela vyrovnaná (7:13).

Celkové páté místo nelze považovat vyloženě za zklamání, ale rozhodně se nejedná ani o výsledek, nad kterým by bylo možno jásat. Vyzdvihnout lze (vyjma začátku zápasu se Strakonicemi) velmi dobře fungující obranu i brankářky (průměr 6 obdržených branek za zápas, bez zápasu se Strakonicemi dokonce pouze 5). Výkon v útočné fázi však byl podprůměrný a v možnostech děvčat určitě bylo nastřílet branek více (průměr 6 na zápas), což by zcela jistě znamenalo umístění na medailových pozicích, které tentokrát tak vysoko nebyly.

Dojem z výkonů béčka byl naopak výrazně lepší. Družstvo se celý zápas opíralo zejména o střelbu Aničky Tesařové, která byla nakonec s 30 brankami druhou nejlepší střelkyní celého turnaje. Zpětně lze říci, že taková hráčka, která by se na sebe nebála vzít větší díl odpovědnosti, áčku chyběla. Vzhledem k nízkému počtu hráček je však bylo třeba rozdělit tak, abychom měli pokryty všechny kategorie, a proto i některé hráčky, které by jinak hrály za áčko, hrály v druhém družstvu.

Ač béčko vyhrálo pouze jeden zápas proti Kynžvartu B (13:2), tak celou řadu silnějších soupeřů dokázalo potrápit, ať se jednalo o zápasy proti áčku (4:8), Tachovu (9:14) nebo Jindřichově Hradci (6:9). K lepším výsledkům chyběl o trochu větší důraz v obraně a občas více rozvahy a méně ukvapených zakončení v útoku. I tak ale byl výkon družstva poměrně příjemným překvapením.

 

Mini 4+1

Družstva do kategorie mini 4+1 jsme se přihlašovali bez jakýchkoliv výsledkových ambicí a jediným cílem bylo umožnit účast v turnaji i méně zkušeným hráčkám. Vzhledem k nedostatku hráček však nakonec v této kategorii musela startovat i většina děvčat hrajících za béčko v kategorii mini 6+1, s jejichž účastí v této kategorii jsme původně již příliš nepočítali. Nepřistoupili jsme však zároveň k tomu, abychom do této kategorie postavili úplně nejsilnější hráčky z áčka, které by zde sice věkově hrát mohly, ale herně by již pro ně zápasy v této kategorii přínosem nebyly (byť bychom tak při vhodném rozdělení hráček a při síle soupeřů možná dokázali sebrat úplně všechny medaile).

Celkem v této kategorii startovalo 8 družstev a opět se hrálo systémem „každý s každým", tj. každé družstvo sehrálo 7 zápasů. Áčko tvořené hráčkami o něco málo zkušenějšími od začátku ukazovalo, že miniházenou hrát umí a poměrně nečekaně válcovalo jednoho soupeře za druhým, včetně silných soupeřů z Tachova (15:13) nebo Hájů (15:10). Ačkoliv se nehrály zápasy o konečné umístění, tak celý turnaj nakonec vygradoval nedělním úplně posledním zápasem s dosud rovněž neporaženým áčkem Mostu. V něm měl i přes velkou snahu děvčat bohužel o něco málo navrch soupeř, který se tak mohl radovat z celkového vítězství v turnaji. Ač děvčata bezprostředně po zápase druhé místo obrečela, tak pro smutek rozhodně nebyl důvod, protože stříbrné medaile jsou fantastickým a hlavně hodně nečekaným úspěchem.

Nezklamalo však rozhodně ani béčko, které sice skončilo šesté, ale o pořadí na čtvrtém až šestém místě rozhodla při rovnosti bodů až minitabulka. Se všemi soupeři, kteří skončili v pořadí před nimi, však děvčata sehrála zcela vyrovnané zápasy a nebyla daleko od toho, aby sebrala body i někomu z favoritů - s áčkem 18:20, s Mostem 17:21 a Tachovem 15:20. Při troše štěstí tak i družstvo, v němž hrála děvčata s minimálními zkušenostmi, mohlo získat medaili také.

Celkově turnaj hodnotíme jako vydařený, a to nejen po herní, ale i po organizační stránce. Děvčata si společný třídenní pobyt užila, včetně hráček, pro které se jednalo o vůbec první podobnou akci. Došlo tak k dalšímu utužení kolektivu, což se v budoucnu jistě projeví na fungování celé skupiny. O něco větší pochvalu tentokrát zaslouží hráčky hrající miniházenou, i když ani hráčky béčka ve velké házené za nimi příliš nezaostaly. Naopak hráčky áčka zejména v útoku nepředvedly úplně stoprocentní výkony a samy musely uznat, že umí hrát rozhodně lépe. Výkon družstva však byl do jisté míry poznamenán i malým počtem hráček, který v průběhu zápasů neumožňoval efektivním způsobem střídat a reagovat tak na výkony na hřišti (na střídačce byla pouze jedna hráčka do pole a brankářka, po zranění jedné z brankářek pak pouze jedna hráčka).

Jsme však rádi, že i letos jsme navázali na medailovou tradici z minulých let, ač se tak stalo v kategorii, ve které jsme to vůbec nečekali. Zároveň věříme, že pro hráčky startující v šestkové házené bude turnaj ponaučením a že výkony na dalších akcích budou v budoucnu lepší. Šanci na reparát budou mít hned za týden, kdy pokračují soutěžní turnaje v kategorii mini 6+1 (v sobotu skupina B v Chebu a v neděli skupina A v hale 31. ZŠ).

Kompletní výsledky, listiny střelkyň i fotogalerii z turnaje lze nalézt na turnajových stránkách.

2016-11-01 00:00:00
Memoriál Karla Šulce PLZEŇSKÝ KRAJ podporuje mladé házenkářky Oknotherm Sportovní Plzeň Handball Kempa Vodárna Plzeň