Doba stříbrná pokračuje (MČR mladších žaček 6. - 8. 6. 2014)


Doba stříbrná pokračuje (MČR mladších žaček 6. - 8. 6. 2014)

O horkém červnovém víkendu 6. - 8. 6. 2014 vyvrcholila soutěž mladších žaček Mistrovstvím České republiky v házené - Házenkářským desetibojem. Zúčastnili se vítězové jednotlivých kvalifikací - HC Háje Praha, TJ Jiskra Havlíčkův Brod, DHK Zora Olomouc, HK Ivančice, DHC Plzeň. Pořadatelství se na vynikající úrovni zhostilo družstvo HC Zlín.

Družstvo DHC Plzeň po pečlivé několikaměsíční přípravě nastoupilo do turnaje v nejsilnější možné sestavě. Hned první disciplína - Hod míčem - se nám ale vůbec nevyvedla. Většina hráček zůstala po svými možnostmi, pouze Pája Kepková překonala třicetimetrovou hranici (33,80 m). Vůbec se tato disciplína nevyvedla Míše Kotlanové, neměla ani jeden platný pokus. Turnaj pro nás tedy nezačal vůbec dobře a po počátečních obavách, že z toho bude v první disciplíně poslední místo, jsme nakonec byli čtvrtí.

Následující disciplína se nám ale vyvedla nad očekávání dobře. V přípravě se dostaly přes desetimetrovou hranici pouze čtyři hráčky (Kajerová, Kepková, Kutáková a Netrvalová). Na šampionátu naopak dokázaly všechny skočit na hranici svých možností (hned devět hráček se dostalo za 10 m, nejlepší byly Kepková s Kutákovou, které skočily shodně 11,70 m, přes 11 m se dostala i Netrvalová - 11,20 m). Průměr našich nejlepších 10ti hráček byl 10,72 - celkově 2. místo v pětiskoku.

Pak nás čekala první dramatická házenkářská bitva v podobě utkání. Do házenkářského turnaje jsme rozhodně nevstupovali v roli favoritů - s Ivančicemi jsme letos střídavě prohrávali i vyhrávali, Havlíčkův Brod jsme ještě neporazili a také s Hájemi jsme měli jen zápornou bilanci. Se střídavými úspěchy jsme se utkávali se Zlínem. Vlastně jen s posledním účastníkem turnaje s Olomoucí jsme měli kladnou bilanci - ale utkali jsme se s nimi jen jednou ve Slovinské Izole.

Prvním soupeřem nám tedy byli ambiciózní Ivančice - černý kůň šampionátu, který zejména svými výkony v disciplínách trápil všechny soupeře. Osobní obrana nám vůbec nevyšla a prohrály jsme jednoznačně a zaslouženě 4 : 10. Naše hráčky se však nevzdaly a už v následujících shot-outech dokázaly vybojovat cenné vítězství 18 : 14. Následující utkání pak bylo jednoznačně v naší režii - vyhráli jsme 12 : 8. A kromě bodů za vítězství jsme si připsali i 10 bodů do tabulky aktivity.

Sobotní turnajové klání začalo rychlým během v tělocvičně gymnázia. Tato disciplína pro nás byla extrémně důležitá, protože jsme si na ni vsadili žolík. Bylo tedy jasné, že potřebujeme doběhnout co nejlépe, aby byl dvojnásobný bodový zisk co možná nejvyšší. Přestože pouze dvě hráčky zaběhly pod 6 vteřin (Kepková a Kajerová), k velkému zlepšení došlo u ostatních, takže výsledný průměrný čas byl 6,10 s - celkově 2. místo.

Pak nás čekala tři utkání. Nejprve proti DHK Zora Olomouc. Naše hráčky hrály s chutí a zaslouženě zvítězily ve všech třech částech (osobní obrana 7 : 4, shot-out 14 : 8, utkání 9 : 4). Navíc jsme si připsaly dalších 11 bodů do tabulky aktivity.

Druhým sobotním soupeřem byly zarputilé bojovnice s Havlíčkova Brodu. Hrály tentokrát oslabené o jednu ze svých nejlepších hráček Barboru Máchalovou. Naše holky zvládly ve velkém stylu opět všechny tři části - osobní obranu 10 : 5, shot-out 24 : 14, utkání 11 : 4. Třešničkou na dortu bylo 12 bodů do tabulky aktivity.

Třetím a nejtěžším sobotním soupeřem bylo družstvo Hájů. Háje letos braly medaile téměř na každém turnaji, kterého se zúčastnily. Naše hráčky s nimi letos dokázaly hrát několikrát vyrovnaně, ale nikdy si ze vzájemných soubojů neodnesly ani bod. Tentokrát ale mělo být všechno jinak. Osobní obranu jsme sice ještě nezvládly - zastavit fyzicky vyspělou Kateřinu Martínkovou v běhu na naší branku se příliš nedařilo (prohrály jsme 6 : 8) Pak už ale přišly shot-outy a s nimi se začalo všechno obracet v náš prospěch. Díky vynikajícím nahrávkám a také později zákrokům Veroniky Netrvalové jsme v shot-outech zvítězily 15 : 12. Utkání bylo dramatickou podívanou od začátku až do konce. Naše hráčky, které na celém turnaji zdobil týmový duch, nadšení a víra ve vlastní schopnosti dokázaly nejen vzdorovat, ale chvílemi i přehrávat těžkého soupeře. Všechny naše hráčky hrály na hranicích svých možností a s maximálním sebeobětováním. Utkání ubojovaly do úspěšného konce, i když se náskok v posledních vteřinách scvrkl ze dvou branek v jedinou, zvítězili jsme 11 : 10. Do tabulky aktivty jsme si připsali 7 bodů.

Na závěr náročného sobotního dne nás ještě čekala další disciplína - přesná střelba - hod na plachtu s otvory v rozích. Naše hráčky, ještě v euforii z úspěšného zápasu s Hájemi, předvedly velmi dobrý výkon a součet bodového zisku našich nejlepších deseti hráček byl 132. Pak ale přišly k plachtě Ivančice - házely výborně a vypadalo to, že budou lepší. Celkový součet jejich deseti nejlepších výkonů byl také 132. Rozhodoval tedy výkon jedenáctý, a ten jsme měli my lepší! Připsali jsme si tedy první místo v hodu na plachtu.

V neděli ráno nastoupilo naše družstvo k překážkové dráze. Zůstane pro nás trenérky navždy záhadou, jak se našim holkám s jejich postavami, podařilo být lepší než Zlíňačky. A nejen než Zlíňačky - i než všichni ostatní. V překážkové dráze jsme zvítězily.

Pak už nás čekalo jen závěrečné utkání proti Zlínu. V osobní obraně Zlín praktikoval po celou dobu hru se střídající brankářkou a vbíhající sedmou hráčkou v poli. Našim děvčatům sice utekl začátek, ale pak nasadila k mohutnému finiši a dokázala během tří minut utkání otočit (i díky zákrokům Verči Netrvalové v brance). Zlín ještě atakoval naše jednogólové vedení střelou v závěrečných sekundách, ale míč skončil v síti až počasovém signálu, a tak gól neplatil. (Vyhráli jsme 9 : 8.). Následující shot-outy byly jediné, které se nám na turnaji příliš nevydařily - proměnily jsme jich pouze 7, a to bylo málo. Na shot-outy jsme prohrály 14 : 20. Bohužel se to promítlo i do následujícího utkání - i v něm naše děvčata nepřesně střílela. Šancí jsme si vypracovaly hodně, ale s jejich proměňováním jsme měly problémy. Výsledná prohra 4 : 11 je až příliš krutá a neodpovídá poměru sil na hřišti.

Naše celková umístění v házenkářských disciplínách: 

  • osobní obrana 3. místo
  • shot-outy 2. místo
  • utkání v házené 2. místo
  • aktivita 1. místo

Celkově z toho bylo úžasné STŘÍBRO, což předčilo naše očekávání. Předvedené výkony holek byly mnohdy až na samé hranici jejich možností. Holky vystupovaly jako tým, který má úžasného ducha, vzájemně se povzbuzovaly a jako družstvo působily nesmírně silným dojmem. Věřily ve svůj úspěch a v tréninku pro něj udělaly maximum. Jsme moc rádi, že se jim všechna práce a námaha vyplatily, a gratulujeme jim k cennému kovu.

Do Allstar turnaje se dostaly: Pavlína Kepková (střední spojka), Pavlína Lásková (pivot).

Nejleší brankářkou celého turnaje byla Verča Netrvalová. 

Konečné pořadí v turnaji: 

  1. HC Zlín
  2. DHC Plzeň
  3. HK Ivančice
  4. HC Háje Praha
  5. TJ Jiskra Havlíčkův Brod
  6. DHK Zora Olomouc
 

2014-06-09 00:00:00
Memoriál Karla Šulce PLZEŇSKÝ KRAJ podporuje mladé házenkářky Oknotherm Sportovní Plzeň Handball Kempa Vodárna Plzeň