Holky, děkujem!!! (Regionální kvalifikace Házenkářského desetiboje 9.3.2013)


Holky, děkujem!!! (Regionální kvalifikace Házenkářského desetiboje 9.3.2013)

V sobotu 9. 3. 2013 proběhla v hale 31. ZŠ Plzeň regionální kvalifikace Házenkářského desetiboje. Vzhledem k malému počtu přihlášených družstev - za dívky Sokol Písek (Jihočeský kraj) a DHC Plzeň (Plzeňský kraj) a za chlapce Talent Plzeň (Plzeňský kraj), Sparta Kutná Hora (Středočeský kraj) a ČZ HBC Strakonice (Jihočeský kraj) - proběhly obě kvalifikace v jeden den.

Dívky z DHC Plzeň čekal velmi silný soupeř ze Sokola Písek. Soupeř, se kterým jsme tuto sezónu ani jednou nevyhrály! Přesto, jsme všichni doufali, že tentokrát bude vše jinak a že hlavně díky dobrým ostatním disciplínám dokáže náš tým přes kvalitiního soupeře přejít.

Šok pro nás trenéry byla ovšem hned první disciplína - hod. Bohužel ten se našim dívkám moc nevydařil při absenci nemocné Jetlebové pouze tři hráčky dokázaly překonat hranici 26 m. Písecké házenkářky byly lepší a v první soutěži zvítězily (jejich průměrný výkon byl 25,36, náš 24,62 m).

Pak už se ale naše hráčky dokázaly dostat do tempa. Nejprve v běhu na 2x15 m byly lepší průměrným výkonem 6,39 s - písecké soupeřky zaběhly 6,59 s (vždy se hodnotilo jen 10 nejlepších výkonů v každé disciplíně). V pětiskoku jsme byly lepší o téměř metr! (DHC 9,59 m, Písek 8,66 m). I v překážkové dráze jsme jasně dominovaly (DHC 13,18 s, Písek 14,84 s).

Po čtyřech disciplínách následovalo to nejdůležitější - utkání. Utkání v házenkářském desetiboji se skládá z 10ti minutové hry s osobní obranou, soutěže v trhácích - shot-outech a 20ti minutové hry se zónovou obranou. V osobní a zónové obraně se hodnotí aktivita hráček (kolik hráček z každého družstva vstřelí branku). Kromě toho, na utkání měla i obě družstva vsazený Joker (žolík, který zdvojnásobuje bodový zisk za danou disciplínu). Písek vsadil žolík na zónovou obranu, my jsme vsadily na aktivitu hráček. Bylo jasné, že následující minuty rozhodnou o všem. Začínalo se osobní obranou a Písek byl favoritem. Naše hráčky po prvních třech rozpačitých minutách přidaly na důrazu, začaly si pomáhat v obraně a začaly také střílet branky. Trenérky rychle pochopily, že pokud chtějí v osobní obraně uspět, musí píseckou střelkyni Bicanovou bránit Franková (to se ukázalo jako rozhodující). Také bylo jasné, že chceme-li uspět, bude nutné vzít si time-out zhruba v polovině utkání, aby naše hráčky dokázaly nabrat síly. Bylo to dobré rozhodnutí - naše hráčky si při time-outu odpočinuly, nabraly síly a taktické pokyny a vzchopily se k rozhodujícímu náporu. Mírný náskok píseckých (o dvě branky) dokázaly dotáhnout a v závěru - po chybě rozhodčích - i otočit. Vyrovnanou desetiminutovku jsme rozhodly až posledních minutách a k obrovskému překvapení všech jsme zvítězily o gól 8 : 7. Branky: Franková 1, Paulusová 1, Šmrhová 3, Rybáková 1, Oravcová 2. Velmi dobře chytala Netrvalová, která chytila 3 z 10 jasných šancí soupeřek.

Následovaly shot-outy. Bohužel losování vyhrály Písecké, a tak jsme musely jít střílet první. Daly jsme devět bodů (což by v zápase kluků bohatě stačilo na vítězství). Tady to ale bylo jinak - jasně se ukázala převaha píseckých - zkušená brankářka výborně přihrávala a písecké hráčky spolehlivě proměňovaly. Vyhrály zaslouženě 14:9.
Naše hráčky se ale nedaly výsledkem shot-outů zaskočit. Začínalo rozhodující utkání. Podle zákulisních informací nám stačilo uhájit si vítězství v aktivitě a celkové vítězství by bylo naše. Aktivita byla před začátkem utkání vyrovnaná 4 : 4. Naše hráčky se do zápasu vrhly s chutí a ve velkém tempu. V útoku jsme se bez problémů prosazovaly a střílely branky.  Vynikající výkon jsme ale odvedly především v obraně. Rozhodující se ukázala agresivní vysunutá obrana, kterou hrála Anička Šmrhová na nejlepší hráčku celého testování a klíčovou hráčku soupeřek Agátu Bicanovou. Okamžitě po přihrávce do křídla vybíhala Anička k této levé spojce soupeře a nedovolila jí jakkoli se prosadit. Z počátku se píseckým dařilo dávat branky z druhé strany. Ale po dvou úspěšných spolupracích spojky s pivotem už si Oravcová (i přes bolesti kolen) celou situaci hlídala a víckrát soupeřky do gólové šance nepustila. Výborně bránila vedle ní na kraji Křišťanová a uprostřed Paulusová s Frankovou. Franková ubránila vše, co ostatním uteklo, a ještě dokázala v útoku střílet branky. V naší brance zářila Netrvalová. Písecké hráčky se nedokázaly srovnat s vývojem utkání - klíčová hráčka obsazená a přes dobrou obranu nebylo kudy projít. Nám se celou dvacetiminutovku (s jednou výjimkou) dařilo udržovat si vedení. V závěrečné třetině jsme se soustředily především na vítězství v aktivitě. Střílet se snažily všechny hráčky, zejména ty, které do té doby neskórovaly. Často jsme tak nezakončovaly rychle z vyložených šancí, ale až po delší přípravě. Proto náš celkový náskok nebyl ještě větší. Nakonec jsme zvítězily o jedinou branku. I to je ovšem proti tak silnému soupeři vynikající úspěch. Branky: Franková 5, Křišťanová 2, Paulusová 1, Fousková 1, Šmrhová 1, Oravcová 2.

Závěrečnou plachtu jsme potom odstřílely ve velké pohodě a s vědomím jasného postupu. Hned 7 hráček naházelo 15 bodů. Průměrem 13,5 bodu jsme překonaly i chlapecká družstva!

Celkově je naše vítězství jednoznačně vítězstvím týmového ducha. Přestože písecké hráčky spolu pravidelně trénují, byly to ty naše (vybrané ze tří různých tréninkových skupin), které dokázaly vystupovat jako tým. Dokázaly si fandit při jednotlivých disciplínách a dokázaly se povzbudit, když se nedařilo. Postup na Mistrovství republiky, které proběhne 7. - 9. 6. 2013 v Ivančicích, je zaslouženou odměnou pro všechny!

Hrály:

Franková - kapitánka a tahoun celého družstva, při osobce i hře předvedla jeden ze svých životních výkonů, byla oporou i v jednotlivých disciplínách

Křišťanová - dařilo se jí v rychlostních disciplínách i při hře

Paulusová - přestože se v útoku trochu střelecky trápila, v obraně hrála výborně a výborné měla i disciplíny

Fousková - hrála aktivně, podařila se jí plachta  i pětiskok

Bláhová - prokázala oprávněnost své nominace - i přes velký tréninkový výpadek předvedla výborné výkony v rychlostních disciplínách i pětiskoku

Denková - hod a plachta byly její silnou stránkou

Šmrhová - společně s Frankovou největší osobnosti družstva, i přes zdravotní problémy odtáhla hru i osobní obranu

Jurčová - nejrychlejší v běhu, výborná na dráze i v pětiskoku

Vaňková a Kotlanová - obě výborné v rychlostních disciplínách a dařilo se jim i na plachtu

Oravcová - vynikajícími výkony ve všech testech i při hře výrazně pomohla družstvu k úspěchu

Netrvalová - podržela v brance, dařilo se jí v pětiskoku i běhu

Trnková - podařil se jí zejména rychlý běh

Rybáková - vynikla v překážkové dráze, dařilo se jí i při hře

2013-03-10 00:00:00
Memoriál Karla Šulce PLZEŇSKÝ KRAJ podporuje mladé házenkářky Oknotherm Sportovní Plzeň Handball Kempa Vodárna Plzeň