detail Hráčky Plzeňského kraje vezou zlato z Olympiády dětí a mládeže (26. - 30. 6. 2022)
kliknutím na obrázek si zobrazíte
detail obrázku

Každý rok (pokud to koronavirus dovolí) se konají zimní nebo letní Olympijské hry mládeže.

Jsou největší a nejprestižnější soutěží pro děti a mládež. Letošní letní hry hostil Olomoucký kraj. Hrálo a soutěžilo se v několika městech (Olomouc, Přerov, Prostějov, Kojetín, Žeravice, Uničov, Velká Bystřice). Zúčastnilo se více než 3500 sportovců a téměř 800 trenérů.

Základními sporty jsou atletika a plavání. Dále si pořadatelé vybírají, v jakých dalších sportech hry uspořádají. Na minulé Olympiádě v Brně se představily pouze dívčí výběry, teď v Olomouci si zahráli kluci i holky.

Hrálo se celkem ve 4 halách. Dívky si zahrály v Olomouci a Žeravici. Kluci hráli ve dvou halách ve Velké Bystřici.

Dívčí tým Plzeňského kraje byl složen z 5 hráček HK Slavia VŠ Plzeň a 11 hráček DHC Plzeň. Hrálo se ve dvou skupinách - skupina A hrála v Žeravici, skupina B v hale Zory Olomouc.

Plzeňský výběr měl náročný vstup do turnaje. První utkání proti Ústeckému kraji jsme sice poločas vedli o tři, ale pak jsme si to zkomplikovali ve druhé půli třemi obdrženými brankami v rychlém sledu, a tak jsme tak tak zachraňovali výhru 13 : 12 (Bezďa se trefila v posledních vteřinách).

Druhé utkání proti výběru Prahy bylo ještě vyrovnanější a my jsme opět se štěstím zvládli závěr (11 : 10).

V úterý jsme začínali proti Středočeskému kraji. Velmi rychle jsme se dostali do tempa a soupeřky neměly šanci. Vyhráli jsme 27 : 7.

Další utkání proti Vysočině ukázalo, že rozjetý rychlík se těžko brzdí. My jsme opět měli hodně navrch a vyhráli 26 : 13.

Do utkání proti Moravskoslezskému kraji jsme měli nepovedený vstup. Ale už ve třetí minutě jsme smazali dvoubrankový náskok soupeřek a do poločasu jsme šli se čtyřgólovým vedením. Druhá půle už byla plně v naší režii a vyhráli jsme 21 : 11.

Ve středu nás čekalo závěrečné utkání ve skupině. Nastoupili jsme proti Olomouckému kraji. Utkání bylo 20 minut vyrovnané, pak jsme si postupně začali budovat náskok a bylo z toho vítězství 15 : 9. Touto výhrou jsme si zajistili přímý postup do semifinálové skupiny.

V ní nás nakonec znovu čekal Olomoucký kraj. My jsme měli raketový vstup do utkání (4 : 0). Pak se ale Olomouc trpělivou hrou začala přibližovat, až nás nakonec dostihla dvě minuty před koncem (10 : 10). Naštěstí my jsme zabojovali a vedení jsme díky gólu Břízy znovu otočili na naši stranu a těsný jednogólový náskok jsme udrželi až do konce. Výhrou 11 : 10 jsme si zajstili medailovou jistotu.

Ve finále nás čekal Jihomoravský kraj, který do té doby stejně jako my nepoznal hořkost porážky (navíc většin soupeřů porazil větším rozdílem). My jsme měli sice opět vlažnější začátek (Jihomoravanky vedly 2 : 0). Už v páté minutě jsme ale srovnali. V desáté minutě jsme se poprvé dostali do vedení a už ho nepustili. V poločase jsme vedli o tři. Ve druhé půli jsme velmi dobře bránili a i v útoku se nám dařilo. Soupeřky jsme ale na dostřel už nepustili a naopak jsme naše vedení navýšili až na konečných 18 : 13.

Celkově holky dokázaly, že Plzeňský kraj v letošní házenkářské sezóně. Mladší žačky DHC Plzeň vyhrály Házenkářský Desetiboj, starší žačky byly druhé na Prague Handball Cupu a zvítězily v Žákovské lize. Mladší žačky HK Slavia VŠ Plzeň vyhrály Prague Handball Cup a starší žačky na Kynžvartském poháru obsadily 2. místo (na 1. a 3 místě bylo DHC Plzeň). Plzeňský Olympijský tým se opíral o výborně chytající Terku Soukupovou, dobré výkony předvedly ale i Justýna Hodková a Adéla Chvátalová. Také v poli byly síly rozloženy. Nejenže každá hráčka dala gól, ale každá jich dala nejméně 7! Až na jedinou výjimku zasáhly všechny hráčky do všech zápasů a většina dostala stejný prostor (to zdaleka nebylo pravidlem v ostatních týmech). Pro soupeře muselo být ohromně frustrující, že když jsme vystřídaly, tak dobrou hráčku vystřídala stejně dobrá a někdy ještě lepší.

V poli v útoku vynikaly Bezďa, Voda a Laura, ale velmi dobře zahrály i ostatní. V obraně vynikající práci odvedly Zuny a Bříza, na stranách pak Aneta, Voda, Vaici a Koši. Holky ze Slávie výborně zapadly a dohromady všichni tvořily kompaktní a nebezpečný tým, který se nenachal zaskočit, ani když se zápas nevyvíjel v jeho prospěch. Všechna utkání jsme zvládli s klidnou hlavou, a tak si zaslouženě odvážíme zlaté medaile.

Plzeňský kraj reprezentovaly:

HK Slavia VŠ Plzeň: Justýna Hodková, Tereza Soukupová, Kateřina Kokošková (8 gólů), Sára Toflová (7), Aneta Špačková (11)

DHC Plzeň: Adéla Chvátalová, Viktorie Bezdičková (22), Kateřina Březinová (12), Barbora Hanzlíková (8), Tereza Košková (9), Barbora Loskotová (9), Barbora Stulíková (16), Sára Svatoňová (11), Tereza Vaicová (8), Laura Vopatová (13), Marie Šantorová (8)