Zlatý Házenkářský desetiboj! (Mistrovství republiky mladších žaček – Plzeň 3. – 5. 6. 2022)


Zlatý Házenkářský desetiboj! (Mistrovství republiky mladších žaček – Plzeň 3. – 5. 6. 2022)

Po dvouleté pauze se do Plzně opět sjela elitní družstva mladších žaček, aby se zde poměřila v Házenkářském desetiboji, jehož vítěz je zároveň korunován mistrem republiky v této kategorii. Turnaj pořádaný Plzeňským krajským svazem házené se uskutečnil v hale 31. ZŠ za účasti 6 nejlepších družstev z celé ČR, která si finálovou účast musela vybojovat v náročných kvalifikačních kolech – DHC Slavia Praha, TJ Sokol Poruba, HC Milevsko, HK Ivančice, TJ Sokol Velké Meziříčí. A chybět pochopitelně nemohlo chybět ani domácí DHC.

Družstva se mezi sebou utkávají v 5 dovednostních (hod do dálky, skok z místa, rychlý běh 2x15m, střelba na přesnost, překážková dráha) a 4 herních disciplínách (osobní obrana, shot-outy, hra a aktivita), které se hodnotí samostatně, kdy vítěz každé z disciplín vždy získává 6 bodů, druhý 5 bodů atd. Poslední disciplínou je pak fair-play, která se ale do celkového pořadí nepočítá. V každé z dovednostních disciplíně pak boduje vždy 10 nejlepších hráček družstva (ze 14 zúčastněných), jejichž výkony se sčítají.

Pátek

Vstup do náročného turnaje se našemu družstvu vydařil na výbornou. Hned v první disciplíně, kterou byl hod do dálky, holky jasně ukázaly všem soupeřům, kdo bude největším favoritem turnaje. Výkon 28,58 m (v průměru na jednu hráčku) nejenže byl výrazným zlepšením proti našim posledním testům, ale také o více než 2m překonal druhý tým v pořadí! V této disciplíně jsme si navíc připsali i individuální vítězství (Lůca skončila první výkonem 36,10 m, Róza druhá a další 3 hráčky v top10).

Obdobně nám pak vyšel i skok z místa, kde jsme dosáhli skvělého výkonu 201,6 cm a druhý tým v pořadí porazili v průměru na hráčku o 7cm. Na tuto disciplínu jsme navíc vsadili žolíka a namísto 6 tak získali hned dvojnásobný počet bodů! V pořadí disciplíny se na druhém místě umístila Róza se skokem dlouhým 216cm (vedle toho Bety skončila čtvrtá a další 3 hráčky v top10).

Jediné utkání jsme v pátek odehráli proti velmi silným Ivančicím, které jsme, byť nám soupeř nedal vůbec nic zadarmo, dokázali porazit ve všech částech utkání (osobka 9:5, shot-outy 14:6, hra 10:8).

Sobota

Do soboty jsme vstupovali rychlým během na 2x15m, v němž holky jasně ukázaly, že soupeřky jim rychlostně nedokážou vůbec konkurovat. Po výborném výkonu 6,08s jsme totiž ostatním soupeřkám utekli do slova o parník (druhý tým dosáhl času 6,30s). Individuální výhru v disciplíně pak získala Vendy skvělým časem 5,72s (Róza byla pátá a Ellen osmá).

V prvním sobotním zápasu jsme poměrně snadno dokázali zvítězit v osobce (6:2) i trhácích (12:6), ale ve hře Slavia Praha i díky naší snaze nabrat co nejvíce bodů do aktivity kousala až do konce. Nakonec z toho byla pouze těsná výhra, byť jsme si výsledek po celou dobu kontrolovali (7:6).

Ve druhém zápasu proti Milevsku pak musely holky zapnout už úplně na maximum, aby výsledek ubojovaly. V osobce i ve hře jsme dlouho dokonce prohrávali, protože holky nebyly vždy dostatečně pozorné v obraně a pouštěly soupeřky do snadných zakončení. V osobce se nakonec skóre podařilo v druhé pětiminutovce otočit, ale ve hře se zápas zlomil i díky 8 brankám Lůci až v úplném závěru, kdy soupeř musel riskovat (13:9). Trháky naopak byly jednoznačné (18:4).

Poslední zápas proti Velkému Meziříčí patřil mezi ty snadnější, takže naším cílem bylo to, aby všechny hráčky vstřelily gól a nabrali jsme maximum bodů do aktivity, což se také nakonec podařilo (osobní obrana 11:2, shot-outy 18:4, hra 12:4).

Dlouhý sobotní den pak zakončila střelba na přesnost, kde nám nakonec jinak průměrný výkon 120 bodů (maximum je 240) stačil i tak na celkové vítězství (druhá Poruba měla 102b).

Neděle

V dobré náladě jsme tak mohli vstupovat do nedělního programu, který začínal překážkovou dráhou. I v ní holky jasně potvrdily své bezkonkurenční postavení a s časem 14,37s jasně zvítězily (druhý tým v pořadí měl čas na hráčku 15,03s). Třetí v celkovém pořadí disciplíny skončila Róza s časem 13,67s (další 4 hráčky byly v top10).

V posledním zápasu turnaje jsme si pak poměrně snadno poradili s Porubou (osobka 6:3, shot-outy 12:4, hra 15:5), kdy cílem opět bylo, aby se střelecky prosadilo co nejvíce hráček.

Celkově

Po sečtení všech disciplín tak bylo jasné, že holky nejenže vybojovaly naprosto zasloužené zlaté medaile, ale že celou soutěž navíc opanovaly způsobem, který v celé historii Házenkářského desetiboje nemá obdobu!

S maximálním možným ziskem 60 bodů se nám totiž jako vůbec prvním v historii podařilo zvítězit úplně ve všech disciplínách, a to navíc (především v dovednostních disciplínách) s obrovským náskokem nad ostatními soupeři. Titul mistryň republiky pro letošní sezónu je tak jednoznačně ve správných rukách!

Co nás ale může těšit úplně nejvíc, že na tomto úspěchu mají obrovský podíl všechny hráčky, jelikož nejenže se každá střelecky prosadila ve hře, ale dokázala bodovat i v dovednostních disciplínách. Z jednotlivců se střelecky nejvíce dařilo Lůce, která vedle korunky pro nejlepší střelkyni zároveň byla vyhlášena i nejužitečnější hráčkou celého turnaje. V disciplínách pak byly nejúspěšnější Róza s Vendy, které posbíraly hned 4 umístění v top10 jednotlivých disciplín (Lůca a Naty měly 3). Obrovská pochvala ale patří úplně všem, jelikož všechny hráčky dokázaly téměř ve všech disciplínách překonat svoje předchozí výkony a ovládnout takto těžkou akci způsobem, který je skutečně obdivuhodný.

Velké poděkování pak patří i hráčkám, které se sice do závěrečné nominace nedostaly, ale které nejenže v přípravě zvyšovaly konkurenci v rámci družstva a donutily své kamarádky k ještě lepším výkonům, ale především přišly fandit a podporovat tým i na finálový turnaj, kde byly neocenitelnou pomocí.

Věříme, že pro všechny holky bude tento obrovský úspěch motivací do další práce a že právě rychlost, obratnost, síla a další individuální dovednosti, které na turnaji holky předvedly (velké poděkování opět altetickému trenérovi Lukášovi), budou odrazovým můstkem k úspěchům i ve vyšších kategoriích, kde je rozhodně na co navazovat (viz letošní zlato starších žaček a stříbro žen).

A podobně jako v minulosti nás i letos může těšit, že medailová šňůra nebyla ani tentokrát přetržena a že stále platí, že DHC jako jediný klub v ČR má medaile z úplně všech finálových turnajů Házenkářského desetiboje, které se doposud uskutečnily!

Hrály a zlaté medaile pro mistryně republiky získaly:

Beráková Anna, Čardová Eliška, Červená Rozálie, Dlesková Natálie, Egermajerová Nikol, Honalová Ellen, Kaucká Lucie, Krejčí Kateřina, Poskočilová Alžběta, Rittichová Lucie, Růžičková Gabriela, Samcová Vendula, Sedláčková Michaela, Vodrážková Julie

Kompletní výsledky a fotogalerie naleznete zde.

2022-06-05 00:00:00
Memoriál Karla Šulce PLZEŇSKÝ KRAJ podporuje mladé házenkářky Oknotherm Sportovní Plzeň Nadace 700let Plzně Vodárna Plzeň