Zlatý Memoriál Karla Šulce – Minižačky (5. - 7. 5. 2017)


Zlatý Memoriál Karla Šulce – Minižačky (5. - 7. 5. 2017)

detail Zlatý Memoriál Karla Šulce – Minižačky (5. - 7. 5. 2017)
kliknutím na obrázek si zobrazíte
další obrázky k příspěvku
detail Zlatý Memoriál Karla Šulce – Minižačky (5. - 7. 5. 2017) detail Zlatý Memoriál Karla Šulce – Minižačky (5. - 7. 5. 2017)
Když jsme před třemi lety psali o účasti na Memoriálu Karla Šulce, psali jsme o tom, že pro děvčata, to bylo jejich "poprvé". První turnaj, první zápasy, první vstřelené i obdržené branky, první prohry, první vítězství. Již tehdy se začala tvořit kostra současného družstva, a proto lze jen stěží tentokrát hodnocení začít jinak, než tím, že ve znamení „POPRVÉ" byl i letošní ročník.

Před turnajem jsme rozhodovali, kolik družstev do jaké kategorie přihlásit a nakonec s ohledem na počet zúčastněných hráček (37) jsme přihlásili tři družstva do kategorie mini 4+1, ve které startovaly pouze hráčky ročníku 2007, a dvě družstva do kategorie mini 6+1, která byla tvořena z poloviny hráčkami ročníku 2006 a z poloviny hráčkami ročníku 2007, které družstva doplňovaly dle rozpisu zápasů v miniházené.

 Mini 4+1 „A"

Áčko po loňském pátém místě nastupovalo do turnaje minimálně s cílem toto umístění zopakovat, ale bylo jasné, že nahlas nevyřčený cíl je přece jenom o trochu výše. Očekávání vzrostlo poté, co družstvo prošlo základní skupinou způsobem, jako málokdo v historii turnaje před ním. Skóre 185:27 po pěti zápasech rázem děvčata pasovalo na jednoho z favoritů turnaje, a to je potřeba přihlédnout i k tomu, že po většinu zápasů jsme hráli pouze se třemi a někdy i jen se dvěma hráčkami v poli, aby byla utkání o trochu vyrovnanější a donutili jsme děvčata více se snažit.

Po jednoznačném postupu do semifinálové skupiny nás v sobotu čekalo nejprve pohodové vítězství nad Strakonicemi a pak přišel na řadu zápas s Astrou Praha, o kterém bylo předem jasné, že bude z pohledu celkového pořadí klíčovým. Souboj dvou doposud zcela suverénních družstev přinesl na kategorii minižaček špičkovou házenou a emočně se jednalo o jeden z nejvypjatějších zápasů, jaký kdy děvčata sehrála. Po vyrovnaném začátku se soupeři podařilo odskočit a po několika zbytečných chybách v obraně byl na ukazateli na počátku druhého poločasu výsledek 15:20. V ten moment je třeba přiznat, že už jsme příliš nečekali, že děvčata v sobě ještě najdou dostatek fyzických a psychických sil zápas zvrátit. Výkon v posledních 10 minutách byl ale jednoduše famózní. Krůček za krůčkem se dařilo náskok soupeře odmazávat a čím více se náskok tenčil, tím větší byla vidět nervozita na straně pražského týmu. K obratu pak zavelela především Anetka Palečková, která se v zápase vydala úplně ze všech sil a jejíchž 10 vstřelených branek bylo jedním z rozhodujících faktorů, že se podařilo skóre otočit až na konečných 26:23. Díky obrovskému fyzickému i psychickému vypětí si pak ani příliš neužila radost po vítězném zápasu, protože prakticky okamžitě po závěrečném hvizdu zkolabovala a do dalších zápasů dne už nemohla zasáhnout.

Ze semifinálové skupiny jsme tedy postoupili společně s Astrou do finálové čtyřky, když vítězství nad tímto soupeřem se již počítalo do bojů ve finálové skupině. V ní nás nejprve v sobotu večer čekal sestrovražedný souboj s naším béčkem, jehož hráčky se na zápas obrovským způsobem vyhecovaly a po většinu zápasu se držely na dostřel. Výhra 26:20 se tak vůbec nerodila snadno a děvčata musela vyvinout maximální úsilí, aby se přiblížila zlatému snu.

Poslední krok k němu nás (již opět i s Anetkou, která byla naštěstí v pořádku) čekal v neděli dopoledne a v cestě stálo družstvo Chebu. Tento zápas byl především o tom, zda se děvčata dokážou v hlavách vyrovnat s tlakem okolí, protože podle papírových předpokladů se určitě nemělo jednat o nepřekonatelného soupeře. Ač výkon v tomto utkání nebyl úplně optimální, tak kvalita byla jednoznačně na naší straně a po vítězství 22:10 mohla první zlatá radost vypuknout naplno.

Těžko lze z týmu někoho vyzdvihovat, protože všechna děvčata předvedla výborné výkony a na skvělém výsledku se podílela téměř rovnoměrném způsobem, a to jak střelecky, tak i prací v obraně. V brance navíc v rozhodujících okamžicích družstvo obrovsky podržela Áďa Chvátalová, která byla také po zásluze vyhlášena nejlepší brankářkou turnaje.

Mini 4+1 „B"

Obrovským překvapením pro všechny byly výkony béčka. To nejprve dokázalo postoupit z druhého místa ze základní skupiny, kdy rozhodující byla výhra 14:10 nad silným družstvem Kobylis. Jediné zaváhání přišlo s družstvem Chebu (11:16), což však nebylo ani tak kvůli tomu, že by byl soupeř o tolik lepší, ale především kvůli velmi tvrdé, až zákeřné hře soupeře, kterou rozhodčí prakticky bez trestání připustila. Velká škoda je, že právě tuto prohru si s sebou družstvo neslo díky systému turnaje až do konce.

V čtyřčlenné semifinálové skupině si děvčata nejprve snadno poradila s Žirovnicí (21:4) a pak se tak trochu protrápila k vítězství nad naším céčkem. Výsledkově byl zápas sice jednoznačný (19:2), ale přístup děvčat k zápasu nebyl vůbec dobrý a především hra v prvním poločase byla pro diváky utrpením, což bylo zjevně způsobeno podceněním soupeře. V druhém poločasu se po důrazné promluvě hra výrazně zlepšila, což se nakonec projevilo i na výsledném skóre.

Výsledkem tak nakonec byl předem neočekávaný postup do finálové skupiny, kam děvčata opět postoupila z druhého místa a opět se jim dále započítávala porážka s Chebem, který postoupil z místa prvního. Jednoznačně nejlepší výkon předvedla děvčata v prvním utkání finálové skupiny, ve kterém se střetla s áčkem. Družstev, která dokázala áčko donutit k maximálnímu nasazení, na turnaji opravdu moc nebylo (kromě Astry prakticky nikdo další) a výkon hráček béčka proto snesl úplně to nejpřísnější měřítko. Tým zdobila především obrovská bojovnost v obraně, ke které se přidala řada velmi pěkných individuálních uvolnění. Prohru 26:20 sice děvčata obrečela, ale vzhledem k síle soupeře a především vzhledem k vlastnímu výbornému výkonu k věšení hlav vůbec nebyl důvod.

Téměř shodné hodnocení lze pak napsat i o posledním zápasu ve finálové skupině proti Astře. Kromě velmi silného soupeře v tomto zápasu děvčata bojovala i s vlastní psychikou a v zápasu střídala úseky, kdy se jim dařilo téměř vše, s úseky, kdy do branky soupeře nespadlo nic. Prohra 7:15 se ale jeví jako příliš krutá a neodpovídající průběhu zápasu, protože zejména výkon v obranné fázi byl opravdu výborný. Dokladem toho je skutečnost, že ze všech zápasů na turnaji dostalo béčko od Astry (běžně střílející 30 a více za zápas) nejméně branek.

Konečné čtvrté místo (ke kterému nás odsoudila již výše zmiňovaná prohra s Chebem ze základní skupiny) je pro toto družstvo fantastickým úspěchem a děvčata mohou být právem hrdá na to, co na turnaji předvedla. Nejlepší hráčkou družstva byla zvolena Terka Vaicová, pozadu ale nezůstaly ani další hráčky. Vyzdvihnout lze určitě i velmi dobrý výkon Naty Nyklesové v brance.

Mini 4+1 „C"

Velmi příjemným překvapením pro nás byly výsledky céčka. Ač se jedná o hráčky, které mají herně nejméně zkušeností, tak na výsledcích to nebylo vůbec poznat. Družstvo nejprve zvládlo zápasy v základní skupině a po třech výhrách a jedné smolné porážce se Žirovnicí (11:12) postoupilo do semifinálové skupiny. Sportovně je však potřeba přiznat, že úroveň soupeřů v této skupině byla v porovnání s ostatními skupinami nižší.

To se projevilo i v další fázi turnaje, jelikož kvalita družstev v semifinálové skupině již byla nad síly děvčat. Po prohrách s naším béčkem a Chebem tak postoupila do skupiny o 5. až 8. místo, v níž nestačila na Strakonice, ale dokázala vydřít vítězství 9:8 nad Slavií Plzeň, díky kterému obsadila výborné sedmé místo, což výrazně převýšilo naše předturnajová očekávání. Nejlepší hráčkou byla vyhlášena Andrejka Skrziszowská.

Mini 6+1 „A"

Družstva v šestkové házené měla situaci ztíženou tím, že se v nich střídalo větší množství hráček (dle toho, které družstvo v miniházené mělo volno). Áčko si v základní skupině připsalo dva body za výhru nad Milevskem a postoupilo do skupiny o 7. až 12. místo. V ní se úroveň hry dále zlepšovala výsledkem byly další tři výhry proti Žirovnici, našemu béčku a Jindřichově Hradci. Konečné deváté místo tak asi odpovídá síle družstva a také tomu, že ne ke všem zápasům družstvo nastoupilo v úplně nejsilnější možné sestavě.

Střeleckým tahounem družstva byla ve většině zápasů Mája Polanková a vedle ní je třeba vyzdvihnout i výborné výkony Sáry s Nelčou v brance, které obě patřily mezi nejlepší brankářky v této kategorii. Pouze škoda, že ne vždy jim obrana vypomohla tak, jak bychom si představovali.

Mini 6+1 „B"

Béčko si v základní skupině připsalo dokonce tři vítězství nad Mostem, Pískem B a Hájemi B. Kvůli výsledkům dalších zápasů však nakonec také obsadilo čtvrté místo ve skupině a postoupilo stejně jako áčko do skupiny o 7. až 12. místo. V nadstavbové části se však již družstvu tolik nedařilo a i když výkony nebyly špatné, bodovat se již bohužel nepovedlo. I tak lze ale vzhledem ke složení družstva považovat konečné dvanácté místo za velmi dobré.

Nejlepší hráčkou byla vyhlášena Eva Bažantová, které opět zdatně sekundovaly obě brankářky - Anička a zejména ze čtyřkové házené vypomáhající Áďa.


Celkově nelze turnaj hodnotit jinak, než pozitivně. Všem zúčastněným hráčkám náleží obrovská pochvala za nasazení a předvedené výkony, které byly ve většině případu nad naše očekávání. Dlouhodobě zastáváme názor, že výsledky v této kategorii nejsou důležité, je však fajn si občas ověřit, že se děvčata mohou měřit s každým. Zároveň pak věříme, že skutečně první velké vítězství bude motivací do budoucna, a to nejen pro hráčky, které jej vybojovaly, ale pro všechny z tréninkové skupiny. Individuální vyspělost hráček, kterou prokazují v miniházené, je velmi vysoká, a pokud se to podaří více přenést i do šestkové házené, jejich budoucnost nemusí být vůbec špatná.

2017-05-08 00:00:00
Memoriál Karla Šulce PLZEŇSKÝ KRAJ podporuje mladé házenkářky Oknotherm Sportovní Plzeň Handball Kempa Vodárna Plzeň