Zlatá tečka zlaté sezony mladších žaček (Koper 4. – 9. 7. 2023)

| Přečteno 266x

Sluníčko, moře, pláže, bohatý doprovodný program a k tomu občas i házená. Tak přesně takový byl program (nejen) mladších žaček v prvním prázdninovém týdnu, kdy jsme se společně s dalšími našimi družstvy a fanoušky vypravili zakončit sezónu na Eurofest do slovinského přístavního města Koper.

Na turnaji holky startovaly ve dvou kategoriích – v kategorii W 2010 hrály pochopitelně všechny hráčky tohoto ročníku, doplněné několika hráčkami ročníku 2011. Ostatní hráčky ročníku 2011 pak hrály v kategorii W 2011, v níž je doplnily i 4 Berušky (ročník 2012).

Kategorie W 2010

Po dlouhé úterní cestě na holky čekala nejprve večerní diskotéka, kterou si všechny užily. Hrát se začalo až ve středu, kdy na nás čekal exotický soupeř – Tanzi ES z Taiwanu. Hráčky soupeře sice oplývaly velkou rychlostí, což nám dělalo problémy hlavně v obraně, ale především díky velké výškové i váhové převaze jsme celý zápas v klidu kontrolovali (16:12). Po něm si pak holky vedle moře užily i zahajovací ceremoniál, po kterém následoval slavností průvod všech účastníků městem a opět diskotéka na centrálním hřišti.

Ve čtvrtek jsme pak odehráli dva zápasy, z nichž první proti belgickému HC Dendermode byl spíše na rozběhání (25:4). Za to ve druhém proti téměř domácí Izole (od Koperu je vzdálena jen několik málo kilometrů) přinesl pořádný boj. V extrémně tvrdém zápasu, což několik holek odneslo drobnými zraněními, se výsledek přeléval ze strany na stranu. V závěru se sice soupeři podařilo odskočit na dvě branky, ale Kačka dvěma proměněnými sedmičkami (z toho druhou po čase) vystřelila důležitou remízu (14:14). Večer pak byl program ukončen charitativním utkáním na kolečkových vozících, po němž opět následovala diskotéka.

V pátek nás čekal soupeř z Maďarska Mogyoródi KSK, který se do té doby prezentoval výbornými výkony, takže jsme z něj měli trošku obavu. Výborný výkon obrany společně s jistými zákroky brankářek však soupeře nepustil téměř k ničemu a zápas byl tak nakonec výrazně jednodušší, než jsme čekali (12:4). Odpoledne jsme pak vyplnili program společným výletem do nedalekého krásného městečka Piran, po němž následovala soutěž o Miss a Mr. turnaje.

Před sobotním zápasem proti Francouzkám z Comité du Doubs již bylo jasné, že ve skupině neskončíme hůře než druzí a že tak máme jistý postup do večerního semifinále. Rozhodovalo se tak již jen o tom, s kým se v semifinále potkáme. Bez tlaku na výsledek a s cílem co nejvíce pošetřit síly klíčových hráček na večer, holky i tak odehrály výborný zápas a těsná prohra nás vůbec nemusela mrzet (15:16).

Do semifinále jsme tedy postoupili z druhého místa a potkali s vítězem druhé skupiny (Moravian Handball Academy, tvořeném hráčkami Hrabůvky, Zábřehu a Havířova). V něm se opět skóre rychle měnilo a větší část zápasu byl ve vedení soupeř. Nám však skvěle vyšel závěr zápasu, kdy ze stavu 12:14 se nám především díky výborné obraně a několika ziskům míčů podařilo výsledek otočit na konečných 19:17. Po večerním karaoke, v němž holky předvedly na pódiu své pěvecké schopnosti, jsme se tak mohli těšit na nedělní finále.

V něm jsme se opět střetli s francouzským soupeřem ze základní skupiny Comité du Doubs a určitě jsme chtěli využít zkušenosti z předchozího těsně prohraného zápasu. I díky nim se nám podařilo pokrýt klíčové hráčky soupeře a znemožnit jim sehrání kombinací, které nám před tím dělaly problém. Po výborném začátku (4:0), který notně nahlodal psychiku Francouzek, sice soupeř snížil, ale do konce zápasu už se mu nikdy nepodařilo přiblížit na blíže než dvě branky. Naopak nám opět výborně vyšel vstup do druhého poločasu a podařilo se navýšit až rozdíl na sedmi branek. I když se nám pak již tolik nedařilo střelecky, tak soupeř byl pod tlakem času nucen rychle zakončovat a obrana společně s Nelčou v brance již žádné drama nepřipustily. Po výborném výkonu jsme se tak mohli již po několikáté v sezóně radovat ze zcela zasloužených zlatých medailí (17:11).

Celkově nelze než chválit. Od začátku bylo jasné, že turnaj zdaleka nebude jen o házené, ale naopak více o zábavě okolo, s čímž jsme k tomu také všichni přistupovali a snažili se dát více prostoru na hřišti i hráčkám, které zatím z podobně těžkých zápasů tolik zkušeností nemají. A to se až na finále ve všech zápasech povedlo.

Z jednotlivců je potřeba určitě vyzdvihnout výkony obou brankářek Nelči a Emilky, které byly velkými oporami. V poli se tradičně nejvíce dařilo Egi, Naty a Čardě. Zejména v obraně pak přispěly ke zlatu Kačka, Marky a Julča. Na celkovém výsledku mají podíl ale úplně všechny zúčastněné. Pochvala pak patří i jako vždy výborným fanouškům, kteří byli hodně slyšet a ve vyrovnaných zápasech dotlačili holky k ještě lepším výkonům.

Hrály: Čardová 38 střel / 21 branek, Dlesková 40/28, Egermajerová 40/29, Haberová 3/1, Krejčí 13/10, Kurešová 14/6, Kéharová 2/0, Pivoňková 2/1, Rampová 10/2, Randová, Rybová 9/6, Smutná 5/2, Sýkorová, Vodrážková 14/12

Chytaly: Haberová, Pivoňková

 

Kategorie W 2011

I hráčky mladší kategorie absolvovaly vedle házenkářských zápasů stejně bohatý doprovodný program jako jejich starší kolegyně.

Ve středu v prvním zápase nás čekal první soupeř z Rakouska – Sportunion Leoben. V prvním poločase byla vidět nesehranost našeho týmu, kdy hráčky ročníku 2011 byly doplněny o hráčky ročníku 2012.  Poločas proto dopadl v náš neprospěch. V druhém poločase po zlepšeném výkonu jsme průběh zápasu zvrátili a výhra o jeden gól (13:12) spolu se zlepšeným výkonem v druhé půlce nás potěšila.

Ve čtvrtek nás čekaly dva zápasy. V prvním zápase nás čekal exotický soupeř Tanzi ES z Taiwanu. Soupeř nám nedal moc šancí a ukázal hráčkám, jak vypadá házená v pohybu a s velkou rychlostí při rozhodování 1 na 1. Tomu odpovídal i výsledek 8:23.

V následujícím zápase jsme se potkali s naším druhým družstvem DHC Plzeň 2, který byl složen z hráček ročníku 2012 a 2013. Tento zápas měl být jasně rozhodnut v náš prospěch, ale bohužel hráčky zápas podcenily, celý první poločas byly bez pohybu jak v obraně, tak i v útoku. V druhém poločase přišlo menší zlepšení našeho výkonu a zápas skončil naším vítězstvím 12:11, když utkání jsme rozhodli sedmičkou v posledních vteřinách zápasu. Myslím, že by zápasu spíš slušela remíza. Za vítěze zápasu se mohou považovat mladší hráčky, které své starší potrápily až do konce zápasu.

V pátek jsme se potkali se soupeřem z Francie – Comité du Doubs 2. Po konci turnaje musíme litovat prvního poločasu, kdy jsme měli ze soupeře zbytečný respekt a ten nás stál v konečné tabulce třetí místo. V druhém poločase hráčky podaly zlepšený výkon, kdy jsme minimálně chybovali v obraně a zlepšeným výkonem v útoku jsme uhráli výsledek 8:12.

V sobotu byl na řadě soupeř ze stejného oddílu jako v pátek – Comité du Doubs 1. V tomto zápase byl vidět rozdíl v kvalitě soupeře a prohra 13:21.

V nedělním ranním utkání s rumunským soupeřem Baia Mare jsme nepodali žádný obdivuhodný výkon, ale zápas jsme dovedli do vítězného konce 11:3.

V druhém nedělním zápase nás čekalo poslední vystoupení na turnaji, a to se soupeřem ze Srbska – RK Novi Beograd. Tento zápas můžeme hodnotit jako nejdramatičtější a nejkvalitnější ze všech našich utkání na celém turnaji. Před zápasem jsme věděli, že v případě naší výhry se dostaneme v celkové tabulce na 4. místo před našeho soupeře. Průběh celého zápasu, kdy jsme vedli jeden až dva góly, byl vyrovnaný a dotáhli jsme ho do vítězného konce 13:11. Zde všechny hráčky zaslouží pochvalu.

Hrály: Adéla Markupová  14 střel / 10 branek, Kateřina Rybová 1/1, Natálie Boušová 12/7, Amélie Přerostová 23/9, Liliana Žďánská 17/5, Nelly Šliková 6/3, Eliška Roubová 13/1, Zuzana Randová 27/19, Dominika Bergerová 15/7, Markéta Kurešová 4/1, Alena Sýkorová 29/13, Barbora Zapletalová 5/1

Chytaly: Boušová, Randová, Pivoňková

 

Celkově:

Symbolicky jsme tak prvním místem v kategorii W 2010 a výborným čtvrtým místem v kategorii W 2011 uzavřeli se zlatou tečkou úžasnou sezónu, kterou by i bez toho bylo jen stěží možno nazvat jinak než zlatou. Nejen množství vybojovaných medailí, korunované titulem mistryň republiky, ale především individuální i kolektivní progres, jakého holky během sezóny dosáhly, je skutečně obdivuhodný.

Všem přejeme krásné prázdniny a těšíme se na další skvělé výkony v další sezóně, a to jak v kategorii starších žaček, kam přecházejí hráčky ročníku 2010, tak i v kategorii mladších žaček, v níž se hráčky ročníku 2011 spojí s 2012.