Mladší žačky zlaté na Kynžvartském poháru (Lázně Kynžvart 9. – 11. 6. 2023)

| Přečteno 204x

Mladší žačky se i letos vydaly na tradiční Kynžvartský pohár, kam mohla odjet dokonce dvě družstva. Kvůli omluvenkám se vše nakonec sešlo tak, že k dispozici bylo jen 21 hráček (a z toho některé ještě nebyly celou dobu). Tak bylo jasné, že na holky bude čekat pořádná porce dřiny a že pokud budou chtít uspět, budou muset vydolovat i poslední zbytky sil, což se nakonec také oběma družstvům podařilo.

Áčko

Na novopečené mistryně republiky, byť v nekompletní sestavě a zdaleka ne v ideálním zdravotním rozpoložení, čekala nelehká role favorita, jelikož se proti nim chtěl každý vytáhnout. Prvním pátečním soupeřem v pěkné hale v Chodové Plané nám byli kluci z Chebu, kteří však s házenou teprve začínají a jednalo se tak o příjemného soupeře na rozehrání (27:9). Další dva soupeři už byli o něco těžší a zápasy jak proti Turnovu (20:13), tak i Slavii Plzeň (25:14) byly podobné jako vejce vejci. Po povedených prvních poločasech přišly několikaminutové výpadky v druhých poločasech, kdy jsme soupeřům umožnili skóre trochu snížit. Ale i tak byly oba zápasy bezpečně pod kontrolou.

V sobotu jsme začínali až před polednem a hned na nás čekal nejsilnější možný soupeř z Písku. Do něj musely holky vložit obrovské úsilí, jelikož nás bylo málo na střídání, hrálo se v horku venku a k tomu několik hráček na část zápasu vyřadily i zdravotní problémy. To se pak projevilo v závěru zápasu, kdy měl soupeř o něco více sil a připravil nám jedinou prohru v turnaji (12:14). Další dva zápasy proti Hájům (15:7) i Kobylisům (26:6) pak ale holky v klidu zvládly, což nám zajistilo postup z druhého místa ve skupině do nedělního semifinále.

V neděli jsme hráli opět v hale v Chodové Plané a v prvním zápasu jsme se potkali s vítězem druhé skupiny ze Strakonic (jednalo se o smíšené družstvo Strakonic a Písku). V něm holky předvedly jednoznačně nejlepší výkon v celém turnaji a velmi silného soupeře jednoznačně smetly rozdílem třídy (27:17).

Ve finálovém zápasu překvapivě nepřišla odveta proti Písku, který v semifinále nečekaně prohrál s Kynžvartem, a tak jsme se v bouřlivé atmosféře v hale, na níž měli podíl jak domácí, tak i naši fanoušci, mohli poměřit se soupeřem, kterého dobře známe z Plzeňské ligy. Holky měly opět famózní vstup do zápasu a dlouho to vypadalo na poměrně snadné vítězství (poločas 13:6). Ještě 12 min před koncem byl rozdíl stále sedmibrankový, ale pak si holky zřejmě řekly, že vyhrát velkým rozdílem by byla nuda a že zápas je potřeba udělat zajímavější pro diváky. Přestala nám fungovat do té doby výborná obrana a když se k tomu přidaly zbytečné technické chyby, které soupeř dokázal potrestat z rychlých útoků, drama bylo na světě, jelikož najednou byl rozdíl ve skóre jen jednobrankový. Závěr si však již holky zkušeně pohlídaly a mohly tak zaslouženě slavit další skvělý úspěch v této sezóně (21:19)!

Celkově patří holkám ohromná pochvala. Celý turnaj více než se soupeři bojovaly spíše samy se sebou, s vlastní únavou a nepohodlím vyplývajícím ze zdravotního stavu (takovou spotřebu tejpů a kelenu během jednoho turnaje skutečně nepamatujeme). I přes bolest však dokázaly zatnout zuby, zvednout hlavy a i když síly rychle ubývaly (na našich výkonech ve druhých poločasech to bylo poznat), tak přesto se praly až úplného konce.

Z jednotlivců je tentokrát potřeba na prvním místě vyzdvihnout výkon Nelči v brance, která byla rozhodně nejlepší brankářkou na turnaji (byť toto ocenění překvapivě nezískala). Byla to právě ona, která často i ve druhých poločasech, kdy už obrana nebyla tak pevná a v útoku chyběly síly, držela důležitými zákroky prapor nahoře. Vedle ní pak je nutno zmínit Egi, která se i přes bolestivého koňara a podvrtnutý kotník vždy dokázala oklepat a se sebezapřením jít znovu na hřiště. Střelecky se pak dařilo tradičně i Natce s Čardou, u níž však s ubývajícími silami byly velké rezervy zejména v obraně. Nejlepší turnaj v sezóně pak odehrála Simča, která konečně našla více odvahy k ohrožení branky, a dařilo se i Kačce s Marky a Míšou. Důležité branky i tvrdou práci v obraně ale přidaly úplně všechny holky a všechny tak mají na zlatých medailích velký podíl!

Hrály: Čardová 38 střel / 25 branek, Dlesková 51/38, Egermajerová 45/32, Haberová 7/5, Kampfová 28/15, Krejčí 31/17, Kurešová 25/14, Pivoňková 2/1, Pluhařová 24/14, Rybová 13/6, Sýkorová 9/6

Chytaly: Haberová 35%, Pivoňková 40%

 

Béčko

V pátek nás čekaly tři zápasy se silnými soupeři. Prvním soupeřem nám byla děvčata ze Kynžvartu (7:21), které potkáváme v Plzeňské lize. V tomto zápase nás míč moc neposlouchal, měli jsme spoustu technických chyb, velmi malou odvahu v osobních soubojích a špatnou střelbu. Vypadalo to, že hráčky jsou myšlenkami ještě v autobuse. Pochvalu zaslouží Naty, která v brance zneškodnila 3 sedmičky.

Druhý zápas proti Ústí nad Labem jsme měli slabší začátek, kdy po prvním poločase jsme prohrávali 4:6, ale pak přišel zlepšený výkon v obraně a holky do toho pořádně šláply i v útoku a nakonec vybojovaly remízu 13:13. Tento zápas byl odrazovým můstkem k pěknému celkovému umístění. Pochvalu v tomto zápase zaslouží Stázka s 5 brankami a Áďa se 3 brankami.

V třetím zápase nás čekal těžký soupeř Pardubice (12:22), který hned od začátku dal najevo, že jeho zkušenosti jsou větší než naše. Neuměli jsme si poradit s jejich střelbou se spojek.

Sobotní ranní zápas jsme nastoupili proti týmu z Milevska (13:10). V tomto zápase hráčky zažily pocit z prvního vítězství na turnaji. Výborná obrana a slušná spolupráce v útoku byly stavebním kamenem k výhře. V bráně čarovala Natka a za góly zaslouží pochvalu Zuzka.

Druhý sobotní nás čekal další soupeř – Astra Praha (15:12), s kterým jsme už jednou bohužel prohráli, takže jsme mu měli co vracet. Tento zápas byl hodně vyrovnaný a o vítězství jsme bojovali až do konce utkání. Zde hráčky ukázaly bojovné srdce, výkon na hranici svých možností. Perfektní obrana, týmová spolupráce a neskutečná bojovnost. Zatím nejlepší utkání, které hráčky odehrály za celou sezónu. Radost po konci zápasu byla veliká, dojaté byly nejen hráčky, ale i celé trenérské trio.

V posledním sobotním zápase nás čekal nejlepší tým naší skupiny ze Strakonic. Soupeř zkušenostmi a výkonem byl nad naše síly, a tak zápas byl až příliš jednoznačný. Prohra 6:28.

Po dvou hracích dnech jsme obsadili v naší skupině krásné 4. místo. A v neděli nás čekal boj o 5. až 8. místo.

V prvním nedělním zápase jsme narazili na třetí tým z vedlejší skupiny HC Háje Praha. Pokud jsme tajně doufali ve vítězství, tak nám soupeř připravil kruté vystřízlivění. Byl to nejhorší zápas celé sezóny, kdy nám nevyšlo prakticky nic. Technické chyby, špatná střelba a vynikající výkon hájecké brankářky nám připravily krutou prohru 0:14.

Z předchozí prohry jsme se nedokázali probrat a zápas o sedmé a osmé místo s týmem Turnova byl v režii soupeře 8:15.

Celkově holky na turnaji odvedly kus práce, nabraly spoustu nových zkušeností a předvedly spoustu pěkných akcí. Celkově obsadily krásné 8. místo z 15 týmů. To je naše nejlepší umístění za celou sezónu. Chtěl bych poděkovat všem hráčkám za parádní turnaj.

Hrály: Boušová Natka 3, Lopatová Emma, Markupová Adéla 14, Mojsza Anastasia 13, Potokii Sofia 10, Přerostová Amélie 5, Rampová Nicol 6, Randová Zuzka 18, Roubová Eliška 2, Smutná Antonie 3

Celkově

Účastí na Kynžvartském poháru jsme zakončili úspěšnou sezónu, jelikož nyní nás již čeká jen několik málo tréninků a poté si ještě užijeme na začátku července prázdninový turnaj u moře ve slovinském Koperu, který však bude již více o dovolené, než o házené.

Celá sezóna byla pak přesně taková, jaký byl její konec, jelikož umístění obou družstev je velkým úspěchem. Obě družstva navíc přispěla i k tomu, že jsme jako klub získali superpohár pro nejúspěšnější klub turnaje.

Všechny holky, bez ohledu na to, zda odehrály více zápasů za áčko či béčko, udělaly během sezóny obrovský pokrok, a to jak individuálně, tak co se týče souhry. Pokrok holek se pak jasně projevil i v přípravě na Házenkářský desetiboj, kdy v jednotlivých disciplínách se všechny holky oproti počátku sezóny výrazně zlepšily, což nakonec vyvrcholilo zaslouženým titulem mistryň republiky.

Holkám patří za nasazení během celé sezóny velká pochvala a věříme, že jak pro hráčky ročníku 2010, které přecházejí do starších žaček, tak i pro hráčky ročníku 2011, které budou v kategorii mladších žaček bojovat i v příští sezóně, budou úspěchy v této sezóně motivací do budoucna a že házená bude provázet jejich životy a přinášet jim radost po mnoho dalších let.

Stejně tak je potřeba poděkovat i rodičům, kteří nás po celou sezónu podporovali a byli holkám i trenérům velkou oporou.