Historická sezóna DHC PLZEŇ (2021/2022)

| Přečteno 212x

Sezóna 2021/2022 se navždy zapíše do dějin klubu jako ta doposud nejúspěšnější. Na velký úspěch družstva žen dokázaly navázat i mladší a starší žákyně a plzeňský klub se tak nesmazatelně zapsal do historie ženské házené.

Po několika neúspěšných sezónách, kdy ženy doslova bojovaly o udržení ligy, by asi nikoho nenapadlo, že se tento tým stane vicemistrem České republiky. Na začátku sezóny spousta lidí s nadsázkou vtipkovala o účasti v národním play-off. Důkazem toho je i sázka plzeňské házenkářské ikony Radka Motlíka, který kvůli ní přišel o vlasy. Tento sen se však stal skutečností a už jen to byl v Plzni neskutečný úspěch. Co teprve když se v semifinále play-off hráčky DHC Plzeň postavily proti svému západočeskému rivalovi hráčkám z Házené Kynžvart. Takto zaplnit halu 31. základní školy se snad nikomu ještě nepodařilo a že bylo na co koukat. Díky domácí výhře 27:23 ženy i přes prohru v Kynžvartu 24:21 nakonec dokázaly postoupit až do finále play-off MOL Ligy. Historii klubu tak přepsaly a možná předčily očekávání většiny. Malý házenkářský zázrak už se ale nekonal. Ve finále Plzeňačky narazily na ostřílený Most, který předvedl své kvality. Finále bylo po domácí prohře 16:27 prakticky rozhodnuto už po prvním utkání. Hlavu v Plzni ale nikdo nevěšel, ba naopak. Oslavy titulu vicemistra ČR se protáhly až do samého rána a na tento úspěch se bude ještě dlouho vzpomínat.

Ženy ale v letošní sezóně nebyly jediným mistrovským medailistou z DHC PLZEŇ. Svůj úspěch přidaly také starší žákyně, které se po veleúspěšné sezóně staly zaslouženě mistryněmi České republiky. Do Žákovské ligy se Plzeňačky probojovaly z prvního místa v krajské soutěži, kde startovaly hned dva týmy DHC. Starší žačky předváděly celou sezónu neskutečné výkony. Připsaly si několik vítězství na výborně obsazených turnajích a přivezly stříbro z prestižního mezinárodního Prague Handball Cupu. Skvělou formu prokázaly i v Žákovské lize – zde dokázaly odehrát všechna kola odehrát bez jediné prohry (pouze se ztrátou jediného bodu z remízového utkání s Pískem). Nastřílely nejvíce branek a nejméně jich dostaly a právem převzaly zlaté medaile a mohou se pyšnit titulem mistryň České republiky.

Jak se říká, do třetice všeho dobrého. To v DHC PLZEŇ platí dvojnásobně. Starší žákyně totiž nejsou jedinými mistryněmi, které klub v letošním sezóně má. Na své starší kolegyně navázaly totiž i žákyně mladší. Ty čekala přetěžká zkouška už v únoru, kdy v krajské kvalifikaci narazily na největšího rivala HK Slavia VŠ Plzeň. Hráčky DHC Plzeň zvládly kvalifikaci na jedničku a mohly se tak těšit na republikové finále, které se konalo v jejich domácí hale. Do Plzně sjelo šest nejlepších celků (vítězů regionálních kvalifikací) – DHC Slavia Praha, HC Milevsko, HK Ivančice, TJ Sokol Poruba, TJ Sokol Velké Meziříčí a domácí DHC PLZEŇ. Plzeňanky zvládly finálový turnaj naprosto famózně. Nezaváhaly ani v jediné disciplíně – postupně dokázaly zvítězit v hodu do dálky, rychlém běhu, hodu na přesnost, v házené, v házené s osobní obranou, v shot-outech, ve skoku snožmo, v překážkové dráze, v aktivitě a vyhrály i žolíka, kterého trenéři vsadili na skok snožmo. Kromě klubového vítězství si připsaly i individuální trofeje – Vendula Samcová vyhrála rychlý běh. Lucie Rittichová hodila nejdále ze všech a svou výbornou formu potvrdila i v utkáních – odnesla si nejen titul pro nejlepší střelkyni, ale cenu pro nejlepší hráčku turnaje.

Leckdo by si pomyslel, že tímhle medailovým trojtriufem to všechno skončilo. Ale ne. Přišla ještě jedna tečka – a jak jinak než zlatá. V letošním roce se po delší koronavirové pauze konala opět Olympiáda dětí a mládeže. DHC Plzeň mělo ve výběru Plzeňského kraje hned 11 zástupkyň. Ty společně s 5 hráčkami HK Slavia VŠ Plzeň bojovaly o nejcennější medaili. Na úvod turnaje dokázaly až v závěrečných vteřinách přetlačit výběr Ústeckého kraje a podobně i výběr Prahy. Druhý den velkým rozdílem smetly Středočeský kraj i Vysočinu, a relativně snadno si poradily i s výběrem Moravskoslezského kraje. Účinkování ve skupině završily vítězstvím nad Olomouckým krajem. Se stejným soupeřem se pak utkaly i v semifinále, kde dokázaly ustát velký tlak a postoupit do finále. Ve finále se po vlažnějším začátku brzy dostaly do tempa a soupeřky udržovaly v uctivém odstupu. Báječnou sezónu tak zakončily tou nejcennější medailí – Olympijským zlatem!