Prague Handball Cup – mladší žačky (15. – 17. 4. 2022)

Po dvouleté koronavirové pauze se mladší žačky opět zúčastnily tradičního Prague Handball Cupu. Pro některé to pak kvůli vynucené přestávce byla vůbec první zkušenost s tímto největším mládežnickým turnajem na světě.

Do kategorie mladších žaček se přihlásilo celkem 40 týmů, které se utkaly nejprve v základních skupinách. Naším jednoznačným cílem bylo umístit se v základní skupině nejhůře do třetího místa a zajistit si tak účast v lepší polovině turnaje.

V pátek byla na holkách patrná velká nervozita, která se projevila především v zápase se slovenskou Slavií Partizánske (18:10) a lotyšským Dobele SS (21:10). Výsledkově ale holky zápasy zvládly, stejně jako nejtěžší poslední zápas s Bohumínem, v němž už byl i výkon lepší (17:6).

V sobotním ranním zápasu si pak holky s chutí zastřílely proti Turnovu (22:5) a dobře se naladili na klíčový zápas skupiny se Slavií Praha. Zápas s naším tradičním soupeřem přinesl jako vždy velkou bitvu a po velmi dobrém výkonu i těžce vybojovanou výhru 9:7. Poslední zápas s Malackami, ač šlo o velmi silného soupeře, pak holky rovněž ovládly zcela jednoznačně (18:9).

První místo v základní skupině pro nás znamenalo postup do nedělní osmifinálové skupiny, v níž jsme se potkali s rumunským Ploiesti a slovenskými Piešťanami. Z této skupiny pak dále již postupoval pouze vítěz.

Předem tak bylo téměř jisté, že si to o první místo rozdáme s rumunským soupeřem. Ten proti nám vyrukoval s hodně vysunutou obranou 3:3, což pro nás ale byla spíše výhoda, jelikož byla spousta prostoru pro uvolnění. V úvodu tak nic nenasvědčovalo tomu, že by zápas mohl přinést jakékoliv problémy (v 11.min 9:4). Pak však bohužel přišlo několik zbytečných chyb, kvůli kterým se soupeři nejen podařilo ještě do poločasu skóre snížit na 9:8, ale především notně nahlodat psychiku našich hráček. V úvodu druhého poločasu se nám ještě naposledy podařilo odskočit na 12:10, ale pak přišel bohužel totální kolaps. V posledních minutách sice ještě jakž takž fungovala obrana, ale útok byl jedna velká křeč. Za posledních 10 minut jsme nedokázali vstřelit ani jednu branku a bohužel 3 smolné obdrželi, což po prohře 12:13 fakticky znamenalo konec v turnaji. V posledním zápasu proti Piešťanům, který se dohrával už víceméně jen z povinnosti, bylo i přes vysokou výhru (18:6) na holkách patrné zklamání.

Celkově účast na turnaji rozhodně nelze hodnotit jako úspěšnou. O nenaplněných možnostech družstva jasně vypovídá to, že dva soupeři z naší základní skupiny, které jsme porazili, dokráčeli až do bojů o medaile (Slavie Praha stříbro, Malacky čtvrté), stejně jako Ploiesti, které jsme rozhodně měli porazit (bronz). Celkovým vítězem turnaje je navíc další tým, kterého víme, že rovněž dokážeme porazit (Slavie Plzeň). Bohužel systém turnaje pro nás byl v tomto velmi krutý, jelikož jeden nepovedený zápas nás poslal domů dříve, než jsme čekali.

Pro holky by to tak mělo být především velké ponaučení, jelikož do budoucna se musí naučit vyrovnat se s tím, že ne vždy se daří vše tak, jak by chtěly, ale přesto je potřeba to nevzdat a porvat se o výsledek. Protože nikoliv síla rumunského soupeře, ale právě (ne)schopnost hodit nezdary za hlavu a víra ve vítězství byly hlavní příčinou toho, proč jsme nedokázali navázat na předchozí výborné výsledky této sezóny.

Poděkovat je ale rozhodně potřeba rodičům, a to jak za fandění při zápasech, tak i za každodenní pomoc s dopravou do Prahy a zpět.

Beráková Anna 10 střel / 2 branky, Cvačková Kristýna 5/1, Čardová Eliška 8/3, Červená Rozálie 44/31, Dlesková Natálie 25/16, Egermajerová Nikol 24/10, Kaucká Lucie 18/8, Pluhařová Michaela 9/4, Poskočilová Alžběta 19/7, Rittichová Lucie 50/29, Růžičková Gabriela 2/2, Samcová Vendula 33/17, Sedláčková Michaela 13/5