Trenér žen Řezáč: "Tento ročník bude pro všechny sporty ještě horší, než loňský"


Trenér žen Řezáč: "Tento ročník bude pro všechny sporty ještě horší, než loňský"

Zápasy se ruší a přesouvají jak na kolotoči. Situace okolo koronaviru se nezlepšuje a byť týmy MOL ligy hrát a trénovat smí, není to tak jednoduché. Chaotický ročník 2020/21 má daleko do obvyklého herního formátu. Trenér Richard Řezáč se se svým týmem připravuje na utkání, která se leckdy několik desítek hodin před plánovaným zahájením zruší nebo přeloží. Nyní by mělo na plzeňskou palubovku přijet duo slovenských týmů, Michalovce a Prešov. Jednalo by se tak o první mezistátní zápasy pro DHC Plzeň. „Tento ročník bude pro všechny sporty ještě horší, než byl ten loňský“, tuší trenér žen Richard Řezáč.

Na první střetnutí v roce 2021 měl tým vyrazit do Michalovců, kam se ale nakonec nejelo. Proč?

Do Michalovců jsme neodcestovali kvůli časové bublině. Vedení soutěže nařídilo všem týmům povinnost vrátit se zpátky na území ČR do 12 hodin od vstupu do země. Hledali jsem možnosti, jakým způsobem vycestovat, ale žádná se nevešla do tohoto časového intervalu. Snad jen letadlo, což je ale ekonomicky nepřijatelné.

Nyní mají o víkendu přijet rovnou dva slovenské celky do Plzně.

Soupeř nám dal vědět, že se stihne do tohoto úseku vejít.

Je vůbec za současných podmínek reálné dohrát MOL ligu?

Cokoliv odhadovat je v situaci, která momentálně po celém světě panuje, velmi těžké. Jsme rádi, že se opět hraje, i když poněkud nahodilým systémem. České týmy hrají stále mezi sebou - řada zápasů z jarní části je již předehraných, ale bohužel chybí i řada dohrávek (my máme např. odehrány oba zápasy s Mostem a pražskou Slávií, ale ještě vůbec jsme nehráli s Porubou a Hodonínem).  Ještě horší je situace s utkáními mezi českými a slovenskými kluby. Ze 64 vzájemných zápasů jsou odehrány 4. Za chvíli se dostaneme do patové situace, s MOLkou je to tedy celkem vážné.

Na rozdíl od mládeže se ale MOLka alespoň hraje. Jak to vidíte se startem v nižších soutěžích a v mládežnických kategoriích?

To je ještě složitější, tam je situace až smutná. Doposud se nedokázalo najít žádné řešení a český sport to dle mého posune o několik let zpět. Myslím si, že by se určitým způsobem dalo i v těchto soutěžích hrát, ale vláda a NSA jsou v tomto tématu zdrženliví. Pro všechny sporty bude tento ročník ještě horší než ten loňský. Vedle klubů utrpí také mládežnické reprezentace, které mají před sebou vrcholné akce, na které se velmi nadřely a bez tréninkového a zápasového zatížení budou jen těžko naplňovat vytyčené cíle.

Několik juniorských reprezentantek obléká také náš dres, jak jsou na tom v tomhle ohledu ony?

Byli jsme prozíraví a v létě je zapojili do přípravy s týmem žen. Trénují tedy s námi a snažíme se jim vytvořit nějaké přijatelné podmínky. Zápasové vytížení pochopitelně není takové, jakého by se dočkaly ve svých kategoriích, ale už jen trénink a možnost nasbírat minuty v zápasech proti interligovým týmům je v mých očích posouvá vpřed.

Řadu utkání naboural pozitivní test na Covid, v Plzni naštěstí zatím příliš neřádil. Jak je na tom tým nyní?

V týdnu jsme jednu hráčku vyřadily a preventivně na 5 dní přerušily tréninkový proces, do kterého bychom se měly dnes (12.1.2021) po testování vrátit. Pokud někomu vyjde pozitivní výsledek, nepřipustíme ho k tréninku a bude muset podstoupit potvrzovací test PCR a nastoupit povinnou karanténu.

Vidíte nějaké „světlo na konci tunelu“?

Tak všichni musíme doufat, že už to nepotrvá dlouho. Všichni vidí spásu ve vakcíně, na náš segment populace ale přijde řada až později. Takže v obvyklém termínu stihneme možná tak začátek letní přípravy. Tím myslím mládežnické kategorie, my jsme díky výjimce schopni alespoň tréninkově fungovat.

Když už se bavíme o budoucnosti, jak to bylo původně v plánu s jarní částí soutěže. Plánoval se například příchod nových posil?

Za současné situace se nabízí poohlédnout se po hráčkách z 1. ligy. Ty jsou ale momentálně přes 2-3 měsíce bez zápasu i bez tréninku. Snažíme se ale o vzájemnou pomoc. Takže se díváme také po juniorských reprezentantkách, které působí v prvoligových klubech. Juniorky čeká v létě vrcholný turnaj, pokud nebude tedy zrušen. Tyto hráčky by se každopádně měly snažit o prosazení do některého týmu v MOL lize, aby měly tu nejlepší možnou konfrontaci. Snažíme se tedy vytipovat hráčky, kterým chceme pomoci, aby jejich kariéra nedostala kvůli koroně a nemožnosti trénovat takovou ránu.

Máte už konkrétní jména?

To zatím ne, přestupní termín začal a my jednáme, nebo budeme jednat s kluby. Kapacita našeho současného týmu není nafukovací a musíme dobře zvážit, koho oslovíme.

2021-01-12 00:00:00
Memoriál Karla Šulce PLZEŇSKÝ KRAJ podporuje mladé házenkářky Oknotherm Sportovní Plzeň Handball Kempa Vodárna Plzeň