Trenér týmu žen Richard Řezáč: "Máme plány hrát nejvyšší soutěž, která bude schválena"


Trenér týmu žen Richard Řezáč: "Máme plány hrát nejvyšší soutěž, která bude schválena"

Je tomu již více než měsíc, co byly sportovní akce v celé republice nejprve omezeny, poté odloženy a časem některé úplně zrušeny. Doplatilo na to také naše DHC Plzeň, které mimo jiné přišlo o velmi nadějně rozehraný ročník v 1. lize žen, ze kterého by téměř s jistotou vzešel postup do nejvyšší soutěže, Česko-slovenské MOL ligy. Přesun o patro výš, ale stále není ztracený. I k tomu se vyjádřil trenér našich žen Richard Řezáč, který družstvo převzal uprostřed loňské sezóny a po bojích o setrvání a následném těsném sestupu měl nyní našlápnuto k návratu.

"Letošní soutěžní ročník se nám i přes dvě zaváhání podařilo ovládnout. Zápasy nebyly nikdy úplně jednoduché, potýkali jsme se neustále s problémem personálního obsazení postu brankářky (během sezóny se mezi tyčemi vystřídalo hned 6 brankářek!). I přesto jsme dokázali ty těžká utkání vyhrát díky kolektivní bojovnosti. V tom byla asi největší síla družstva," hodnotí na začátek tým Richard Řezáč. S nasazením svých svěřenkyň byl spokojený, byť ne vždy měl k dispozici všechny. "Progres byl patrný na všech hráčkách, které na sobě pracovaly a myslí to s házenou vážně. Bohužel se nám během sezóny nevyhla vážnější zranění. U Kristýny Wisterové, Petry Drozdové a Terezy Poslední si tato zranění vyžádala delší rekonvalescenci a do těch několika jarních bojů už zasáhnout nemohly. Tato nevynucená pauza nahrává alespoň jim, aby mohly v klidu a kvalitně svá zranění doléčit a zapojit se s námi do přípravy na další sezónu. Jedinou vyjímkou bude určitě Petra Drozdová, jejíž léčba se protáhne do zimy.

Možnost doléčit zranění je asi jedinou pozitivní věcí, kterou můžeme na aktuální situaci najít. Podle trenéra Richarda Řezáče nebude mít problematika okolo nemoci dopad jen na házenou, ale na celé sportovní odvětví obecně. Ekonomický dopad nemoci je zřejmý a bude rozsáhlý. I proto nevidí nejbližší budoucnost sportu úplně růžově. "Situace nás velmi mrzí, protože od začátku sezóny jsme si šli za postupem a za návratem do nejvyšší soutěže. Aktuální stav okolo Covidu-19 nás ale zastavil a my musíme čekat. V tuto chvíli nedokáže nikdo predikovat, jak rozsáhlý bude dopad na sportovní prostředí, protože podpora státu a sponzorů je nedílnou součástí sportu. Osobně se obábám, že právě sport bude patřit k těm posledním odvětvím, do kterého se bude snažit stát po uklidnění situace investovat a podporovat ho. Může se stát, že se vrátíme o několik let zpět a budeme muset tvrdě pracovat, abychom úroveň, která se v určitých sportech a týmech nastavila, udrželi, nebo se k ní vrátili."

Jak již bylo několikrát zmíněno, o postup normální cestou nás Covid-19 připravil. Stále ale není stoprocetní, že DHC zůstane v 1. lize i v přístí sezóně. Na stole jsou možnosti, že by se zpět do nejvyšší soutěže přeci jen vrátilo. "Doufám, že rozhodnutí ze strany svazu přijde co nejdříve, aby všechna družstva věděla, jak na tom příští rok budou. Na vše se samozřejmě vážou rozhodnutí EHF, národních týmů... Takže musíme čekat a připravit se tak, abychom nebyli zaskočeni a byli schopni zareagovat." Návrat do MOL ligy by uvítal nejen on, ale také hráčky a vedení klubu.

"Máme nesmělé plány hrát nejvyšší soutěž, která bude schválena. Podnikli jsme několik významných kroků, abychom byli schopni konkurovat i těm nejlepším celkům naší současné ženské házené. A i nadále pracujeme na tom, aby příprava pro příští sezónu byla zase o level výše, než ta loňská. Po pauze, která nastala, jsme začali od konce března s individuální přípravou. Ta bude trvat tak dlouho, dokud se nebudeme smět vrátit ke klasické přípravě v hale, s míčem v ruce."

I přes složitou situaci se ale hráčky můžou i nadále těšit z podpory svých fanoušků. Nejen za to na závěr Richard Řezáč moc děkuje: "Bez podpory fanoušků by nebylo možné sezónou takto procházet. Dostalo se ke mně, že hráčky se na ně mohou spolehnout i v těchto těžkých chvílích, stejně, jako po celou sezónu. Doufám, že jim to budeme moci vrátit na hřišti a dělat jim radost."

"Za sebe děkuji klubu, který nám připravil skvělé podmínky a zasadil se tak o skvělou atmosféru, která byla v týmu cítit. Poděkování patří nakonec celému realizačnímu týmu, který pracuje na, dle mého mázoru, vysoké úrovni a jsem rád, že jsme ho mohli na příští sezónu rozšířit o novou perspektivní fyzioterapeutku Aničku."

2020-04-18 00:00:00
Memoriál Karla Šulce PLZEŇSKÝ KRAJ podporuje mladé házenkářky Oknotherm Sportovní Plzeň Handball Kempa Vodárna Plzeň