Házenkářský desetiboj – Mistrovství republiky mladších žaček (31. 5. – 2. 6. 2019 Plzeň)


Házenkářský desetiboj – Mistrovství republiky mladších žaček (31. 5. – 2. 6. 2019 Plzeň)

detail Házenkářský desetiboj – Mistrovství republiky mladších žaček (31. 5. – 2. 6. 2019 Plzeň)
kliknutím na obrázek si zobrazíte
detail obrázku

Již podruhé za sebou se do Plzně sjela nejlepší družstva mladších žaček, aby se zde poměřila v soutěži všestrannosti a utkala se o titul mistra republiky v Házenkářském desetiboji. Vedle našeho družstva se turnaje zúčastnily týmy DHC Slavia Praha, HBC Strakonice, TJ Sokol Poruba, Jiskra Havlíčkův Brod a HK Ivančice.

Pátek

Po pátečním slavnostním zahájení na týmy jako první čekal hod do dálky. Ač jsme se v něm dokázali oproti posledním testům o kousek zlepšit, celkových 260,4 m (počítají se výkony vždy nejlepších 10 hráček v rámci disciplíny) stačilo nakonec jen na čtvrté místo. Nejvíce se dařilo Máje s Majdou, které skončily v TOP10 disciplíny ze všech hráček napříč kluby.

Tak jako jsme věděli, že v hodu vzhledem k subtilnějším postavám většiny hráček asi úplně excelovat nebudeme, tak na následující pětiskok jsme si naopak věřili tak, že jsme na něj dokonce vsadili žolíka. A vyplatilo se! Byť nakonec jen o fous, ale přesto jsme dokázali pokořit skokanky ze Strakonic a s výkonem 105,55 m nejen zvítězit, ale díky žolíku i zdvojnásobit počet bodů z disciplíny. Strakonické hráčky doskákaly na 105,50 m, takže v průměru na jednu hráčku jsme je porazili o pouhých 5cm! Z našich hráček se za výborných 11m dostaly Áďa Ch. s Mája, Nelča a Laura (všechny skončily v nejlepší desítce disciplíny).

První den nás pak čekal i první zápas, a to s pro nás zcela neznámým týmem Poruby. To však děvčatům vůbec nevadilo a se soupeřem jsme si dokázali poradit jak v osobce (5:2), tak i ve výborně odstřílených shot-outech (24:14) a ve hře (9:4). Když k tomu přičteme i 10 bodů do aktivity (v ní družstvo získává bod za každou hráčku, která se dokáže v osobce nebo ve hře střelecky prosadit s výjimkou 7m), tak s prvním dnem určitě mohla panovat spokojenost.

Sobota

Sobotu jsme zahájili další disciplínou, na kterou jsme si věřili – rychlým během na 2x15m. Před turnajem jsme zvažovali, zda dát žolíka na běh nebo pětiskok a zpětně se ukázalo, že to bylo úplně jedno. Děvčata dokázala zúročit mnohaletý atletický trénink a hned 5 z nich (Laura, Majda, Voda, Nelča, Áďa Ch.) dokázalo zaběhnout čas pod 6s (všechny byly zároveň i v TOP10). V běhu jsme si tedy připsali druhé vítězství s časem 60,31s (druhé Strakonice jsme v průměru na hráčku porazili o více než desetinu sekundy).

Po běhu nás čekala v dalším zápasu pražská Slavie. Ač jsme věřili, že minimálně v osobní obraně bychom s tímto soupeřem měli být schopni držet krok, tak naše očekávání se vůbec nenaplnilo. Soupeř nás předčil výrazně lepším pohybem a zaslouženě zvítězil 11:4. Ve hře byla fyzická převaha zřejmá (6:12), proto jsme se více zaměřili na získání co nejvíce bodů do aktivity (celkem velmi dobrých 8b). Z hlediska celkového pořadí veledůležitou výhru jsme si ale připsali v trhácích (16:10).

Po dlouhé pauze, kterou jsme strávili ve slunečném počasí u kašny, nás čekal soupeř, se kterým se nám v této sezóně moc nedaří. Proti Ivančicím jsme opět vkládali větší naděje do osobky, ale ta se nám stejně jako v předchozím zápasu moc nevydařila (6:12). Tentokrát jsme si navíc připsali jediné zaváhání i v shot-outech (10:14), v nichž stejně jako v následné hře (4:11) byla nepřekonatelnou překážkou skvěle chytající brankářka soupeře (po právu byla také vyhlášena nejlepší brankářkou turnaje). Pozitivem tak bylo alespoň dalších 7 bodů do aktivity.

Poslední sobotní zápas proti Havlíčkovu Brodu přinesl rozhodně zlepšený výkon v osobce, kde jsme zaslouženě vyhráli (7:5). Po dalších výborně odstřílených shot-outech (19:6) však přišlo velké zklamání ve hře. Se soupeřem, se kterým bychom měli být schopni vyhrát, jsme po špatném výkonu prohráli 7:11. Do aktivity jsme si ale připsali dalších 8 bodů.

Po fyzicky velmi náročném programu čekala večer na účastníky turnaje disciplína sice fyzicky méně náročná, avšak o to více bylo potřeba se na střelbu na přesnost soustředit. Celkový výkon 141 bodů vůbec nebyl špatný (minulý rok by stačil na vítězství), avšak letos bylo vidět, že všechny zúčastněné týmy se poctivě připravovaly. Za vítěznými Strakonicem (153 bodů) a druhými Ivančicemi (144 bodů) jsme tak skončili na třetím místě. Z našich hráček se nejvíce dařilo Šolly s Eliškou (6 proměněných pokusů z 8) a také Anetce, Bezdě a Ádě R. (5 zásahů).

Neděle

Neděle tradičně začíná překážkovou dráhou, kterou společně sestavují trenéři všech týmů. I zde holky prokázaly výborné rychlostní dispozice a ostatní soupeře dokázaly s časem 207,34s porazit doslova o parník (druhé Strakonice za námi zaostaly v průměru na hráčku o více než vteřinu!). Dokonce pod 20s se dostaly Laura, Mája a Voda, které obsadily 2. až 4. místo v disciplíně.

Před posledním zápasem proti Strakonicím bylo jasné, že o hodnotě naší medaile rozhodne především výsledek shot-outů a počet bodů do aktivity. Tomu jsme podřídili i taktiku, kterou holky splnily na jedničku. Prohry v osobce (3:8) ani ve hře, kde jsme ale předvedli pěkný výkon (8:12), tak nakonec vůbec nemrzely. Klíčová pro nás byla výhra v shot-outech (20:16) a také dalších 7 bodů do aktivity.

V celkovém pořadí osobní obrany jsme tak nakonec obsadili čtvrté a ve hře pak páté místo. S výjimkou zápasu s Ivančicemi jsme ale na jedničku zvládli shot-outy, v nichž jsme obsadili druhé místo. Na tom měli lví podíl obě brankářky, a to nejen díky pěkným zásahům v brance, ale především díky milimetrovým a ze všech brankářek na turnaji rozhodně nejjistějším přihrávkám (v trhácích jsme díky nim nastříleli celkem 89 bodů, zatímco první Ivančice jen 67). Vyrovnanost celého našeho družstva se pak jasně projevila v aktivitě, v níž jsme nasbírali celkem 40b (průměrně nám tak v každém zápasu dokázalo skórovat 8 hráček z 12) a jasně tuto disciplínu vyhráli.

Suma sumárum jsme tak celkem nasbírali v součtu všech disciplín 47 bodů (4x první, 1x druhé, 1x třetí, 2x čtvrté a 1x páté místo), což znamenalo skvělé druhé místo za prvními Strakonice (s odstupem jen 2 bodů) a před třetími Ivančicemi (o 1 bod). Na jedné straně lze vidět výrazné rezervy ve hře i pro nás trochu překvapivě i osobně obraně, kde bude do budoucna třeba výrazně přidat. Na druhé straně ale nelze pominout skvělé individuální výkony holek především v rychlostních disciplínách (pětiskok, rychlý běh, překážková dráha - DĚKUJEME LUKÁŠI!), což je rozhodně velkou devízou do budoucna. V dovednostních disciplínách jsme si sice nepřipsali žádné individuální vítězství, ale body jsme sbírali právě především díky vyrovnaným výkonům všech hráček.

Z jednotlivkyň je potřeba znovu vyzdvihnout výkony obou brankářek, které patřily mezi nejlepší nejen v disciplínách, ale oporami byly i ve hře. Zejména pro Nelču byl turnaj o to náročnější, že jej absolvovala zdravotně ne zcela v pořádku. Z hráček v poli byla jednoznačným lídrem Mája, která se jako jedna z mála nebála brát odpovědnost na sebe a snažila se svým nasazením strhnout (někdy ne moc úspěšně) ostatní. Vedle ní spolehlivý výkon předvedla Eliška a střelecky se dokázala prosadit i Laura. Příjemným překvapením byl výkon Anetky, ale nezaostaly ani další. Na celkovém výborném druhém místu mají zásadní podíl úplně všechny hráčky, protože každá z nich dokázala minimálně ve dvou disciplínách bodovat a přispět tak ke konečnému výsledku. Všem proto patří obrovská pochvala. Pominout pak nemůžeme ani roli Koši, která ač se do nominace nedostala, s holkami absolvovala celý turnaj a byla pro ně velkou oporou.

Byť některé holky byly po turnaji trochu zklamané, tak zisk stříbrných medailí na takto těžkém turnaji je třeba považovat rozhodně za vynikající úspěch. Abychom dosáhli ještě o stupínek výš, bylo by potřeba předvést lepší výkony v házenkářských disciplínách a určitě i v hodu. Doufejme, že pro hráčky ročníku 2007, které se zúčastnily letošního desetiboje (celkem 9 z našich 14 hráček), i ty, kterým nominace těsně unikla, to bude motivací do budoucna a že se za rok na medailový úspěch pokusí navázat. V každém případě ale i po letošním ročníku desetiboje platí, že medailová šnůrka DHC Plzeň (medaile ze všech desetibojů, které se doposud uskutečnily) se ani letos nepřetrhla a naopak na ni přibyl další korálek!

Hrály: Baumruková Eliška 6 branek, Bezdičková Viktorie 3, Březinová Kateřina 3, Mancellari Sára 2, Palečková Aneta 3, Polanková Markéta 15, Růžičková Adéla 5, Růžková Magdalena 4, Stulíková Barbora 1, Šollarová Kateřina 4, Vaicová Tereza 3, Vopatová Laura 10

Chytaly: Chvátalová Adéla, Langerová Nela

Kompletní výsledkový servis a odkaz na fotogalerii naleznete zde.

2019-06-03 00:00:00
Memoriál Karla Šulce PLZEŇSKÝ KRAJ podporuje mladé házenkářky Oknotherm Sportovní Plzeň Handball Kempa Vodárna Plzeň