Memoriál Karla Šulce – mladší žačky (4. – 6. 5. 2019)

Od soboty do pondělí se uskutečnil v pořadí již 28. ročník Memoriálu Karla Šulce, který tentokrát namísto tradičního sluníčka přinesla velmi chladné a v sobotu i deštivé počasí, ale přesto byly k vidění velmi pěkné házenkářské výkony. V kategorii mladších žaček nás tentokrát reprezentovala dvě družstva.

Áčko

Áčko vstoupilo do turnaje se soupeřem, se kterým jsme se tuto sezónu sice nepotkali, ale velmi dobře jej známe z kategorie minižactva – Astrou Praha. Podle očekávání šlo o zcela vyrovnaný souboj, ve kterém jsme ještě tři minuty před koncem o branku prohrávali. Třemi rychlými góly po sobě se pak ale podařilo zápas otočit a udržet těsné vítězství 15:14. Druhý zápas s Ledčí nad Sázavou byl ve znamení celé řady nepřesností a dlouho se nám proto nedařilo soupeři odskočit na vyšší rozdíl. I tak jsme ale v klidu zvítězili nakonec 13:9.

Třetí zápas proti Tachovu B, tvořeném spíše začínajícími hráčkami, byl jasný od začátku do konce (15:1). Výsledkově jasně pak vyzněl i zápas proti Slavii Plzeň, ve kterém se nám ale na mokrém povrchu a v zimě vůbec nechtělo hrát (první poločas jen 5:3) a o výsledku rozhodl až poločas druhý (11:4). Bohužel podobně vypadal i sobotní poslední, a z hlediska konečného umístění naprosto zásadní, souboj s Jindřichovým Hradcem. Zejména první poločas (pouze jedna vstřelená branka za 12,5 minuty!) byl úplně katastrofální. Naštěstí ani soupeři se střelecky moc nedařilo a tak výsledek zůstával otevřený (poločas 1:3). Ani ve druhém poločasu žádné střelecké dostihy nenastaly a místo do sítě se holky trefovaly jen do tyček. Po našem nejhorším výkonu v turnaji jsme proto zaslouženě prohráli 4:7.

Úkol pro neděli zněl proto zcela jasně - cesta do skupiny o 1.-8. místo vedla přes favorita skupiny z Hájů (finalistu letošního Prague Handball Cupu). V tomto zápasu děvčata předvedla svůj vůbec nejlepší výkon v turnaji a po celý první poločas držela dokonce těsný náskok. Až těsně před pauzou soupeř vyrovnal na 6:6. Vstup do druhého poločasu se nám však bohužel nevydařil. Naplno se projevila fyzická převaha soupeře a v útoku se nám i přes dobré střelecké pozice navíc přestalo dařit střelecky. Výsledek je proto nakonec vyšší, než by odpovídal poměru sil na hřišti (9:14).

V základní skupině jsme tak po dvou porážkách skončili na třetím místě a čekaly nás tak souboje ve skupinách o 9. – 16. místo. Prvním soupeřem nám byli pro nás ne úplně známí mostečtí Černí andělé, se kterými jsme si ale dokázali snadno poradit (14:3). Za to na druhého soupeře ve skupině (Cheb A) jsme měli čerstvé vzpomínky, jelikož jsme s ním před týdnem po ostudném výkonu prohráli v Plzeňské lize. Tentokrát však holky přistoupily k zápasu mnohem zodpovědněji a od prvních minut dali jasně najevo, kdo bude udávat tón zápasu. Po velmi dobrém výkonu jsme zvítězili 21:14.

I v posledním nedělním zápasu nás čekal soupeř, kterého velmi dobře známe a který měl před turnajem určitě ambice na medailové umístění – Strakonice. I když se nám v tomto složení (ročníky 2006 a 2007) proti tomuto soupeři obvykle nedaří, tak tentokrát děvčata předvedla výborný výkon. Na jedničku vyšel začátek (rychle jsme vedli o 2 branky), ale pak soupeř dokázal výsledek otočit (poločas 6:7). Opět nám (stejně jako např. proti Hájům) bohužel nevyšel vstup do druhé půle, soupeř odskočil na 4 branky a o výsledku tak rozhodl. Přesto holky zápas dobojovaly až do konce a i přes prohru mohly ze hřiště odcházet s pocitem, že pro úspěch udělaly maximum (11:15).

V pondělním mrazivém dopoledni nás (naštěstí v hale) čekal poslední soupeř z Vršovic. Po trochu ospalejším prvním poločasu, ve kterém se nám moc nechtělo bránit (11:8), se výkon výrazně zvedl a zápas jsme dovedli k jasné výhře 22:12.

Celkově turnaj jasně ukázal, jaké jsou silné a jaké naopak slabé stránky družstva. Ve většině zápasů holky výborně bránily a agresivitou nutily soupeře k chybám. Za největší plus lze určitě považovat přechod do rychlého útoku (celkem 37 branek), na kterém měla velký podíl nejen obrana, ale i obě spolehlivě chytající brankářky. Naopak největší slabinou byla hra proti postavené obraně, kde nám kromě Máji a Majdy s Vodou stále chybí větší odvaha pro střelbu z dálky. Výkony některých hráček pak určitě zůstaly za očekáváním i co se týče rychlosti náběhu do volného prostoru a hry jedna na jednu.

Konečné desáté místo lze pak hodnotit jako průměrné, jelikož v možnostech děvčat určitě bylo kvalifikovat se do skupiny o 1.-8. místo, o čemž nakonec rozhodl jediný nepovedený zápas. Z jednotlivců se střelecky nejvíce prosazovala Laura, byť je potřeba brát v úvahu, že drtivou většinu branek vstřelila z rychlých útoků (21 z 31 branek). Výborný turnaj odehrála Eliška, která se dokázala prosazovat jak na křídle, tak i na pivotu, a byla po zásluze vyhlášena nejlepší hráčkou družstva. Spolehlivé výkony ale předvedly i ostatní hráčky, včetně těch, které si nominaci do áčka vysloužily předchozími dobrými výkony na Prague Handball Cupu.

Hrály: Baumruková 15 branek, Bažantová M. 7, Burjasová 9, Březinová 2, Košková 10, Loskotová 1, Palečková 9, Polanková 13, Růžičková 13, Růžková M. 8, Stulíková 9, Vaicová 9, Vopatová 31

Chytaly: Chvátalová 36%, Langerová 48%

Béčko

V sedmičlenné základní skupině se družstvo DHC Plzeň „B", které bylo složeno z hráček, které mají větší zkušenosti, a z hráček, které mají méně zkušeností, utkalo v sobotu s družstvem DHK Slavoj Žirovnice a po bojovném výkonu překvapivě vyhrálo (9:8). Branky: Bezdičková (3), Krejčíková (1), Podlenová (1), Šollarová (1), Nyklesová (2) a Šantorová (1).

V druhém utkání základní skupiny narazila děvčata na silný celek Zlín „A“ a i když prohrála (11:18), ukázala, že umějí hrát a porvat se o výsledek. Branky: Bezdičková (3), Zídková (3), Cvačková (3), Mancellari (2).

Třetí utkání sehrála děvčata s Pískem „B“ (14:16). V tomto utkání se děvčata přizpůsobila hře soupeře a po právu prohrála, chyběla bojovnost hráček, mnoho technických chyb (špatné přihrávky, ztráty míče). Branky: Bezdičková (4), Krejčíková (1), Zídková (3), Šollarová (5), Cvačková (1).

Čtvrté utkání základní skupiny bylo s družstvem Černí Andělé (7:15). I v tomto utkání chyběla větší bojovnost, zápal pro hru a opět bylo mnoho technických chyb. Děvčata zaslouží pochvalu jenom za bojovnost ve druhém poločasu, který vyhrála 6:2. Branky: Bezdičková (3), Krejčíková (1), Zídková (1), Šollarová (1) a Mancellari (1).

Předposlední utkání v sobotu hrála děvčata s pozdějším vítězem turnaje DHC Slavia Praha „I“ (7:15). Proti vítězi turnaje děvčata zabojovala a předvedla statečný výkon a bojovnost i chuť porvat se o výsledek. Branky: Bezdičková (3), Krejčíková (1), Šollarová (2) a Šantorová (1).

V posledním utkání v sobotu děvčata sehrála proti družstvu „Kobylisy černé“ (7:4). Možná to bylo zimou, ale opět děvčata dělala mnoho chyb a opět chyběla větší bojovnost porvat se o lepší výsledek. Branky: Bezdičková (1), Krejčíková (1), Zídková (1), Šollarová (2) a Cvačková (2),

V neděli ráno děvčata sehrála poslední utkání v základní skupině proti známému soupeři z krajské soutěže Cheb „A“ (9:19). Branky: Krejčíková (1), Zídková (1), Šollarová (2), Mancellari (1), Bažantová Eva (1) a Šantorová (3).

V základní skupině děvčata obsadila 6. místo a postoupila do skupiny o 17. až 24. místo spolu s družstvem Písku „B“. Výsledek ze základní skupiny (14:16) se jim započítával.

Druhé utkání ve skupině děvčata sehrála s družstvem Ledeč nad Sázavou (11:15) a ani velká bojovnost nestačila na lepší výsledek. Branky: Bezdičková (1), Zídková (1), Šollarová (5), Mancellari (1), Bažantová Eva (1) a Šantorová (1).

Ve třetím utkání ve skupině jsme narazili na celek, s kterým hrajeme krajskou soutěž - HK Slavia VŠ Plzeň (9:6). Branky: Bezdičková (2), Šollarová (2), Cvačková (1), Nyklesová (1), Bažantová Eva (2) a Šantorová (1).

Děvčata skončila ve skupině na 3. místě a postoupila do skupiny o 21. až 24. místo, výsledek se Slavii VŠ Plzeň se započítával do této skupiny.

Předposlední utkání na tomto turnaji jsem sehráli s družstvem Háje „B“ (11:4). Branky: Bezdičková (1), Zídková (2), Šollarová (1), Cvačková (2), Mancellari (2), Nyklesová (1), Bažantová Eva (1) a Šantorová (1).

Poslední utkání sehrála děvčata opět s účastníkem krajské soutěže HK Rokycany (8:7). Branky: Zídková (1), Šollarová (4) a Bažantová Eva (3).

Po tomto utkání skončilo družstvo na 21. místě, z celkového počtu 29 družstev. Celkově družstvo odehrálo 11 utkání, vyhrálo 5 utkání a 6 prohrálo, skóre 103 : 124. Nejvíce nás mrzí prohra  s družstvem  Písek „B“ a družstvem Černí Andělé. Nejlepší hráčkou družstva byla vyhlášena Šantorová Marie. Dále bych chtěl pochválit Kačku Šollarovou a Andy Zídkovou za střelbu z dálky. Za bojovnost si pochvalu zaslouží Sára a Viky. Škoda je, že Eva Bažantová nemohla s námi hrát už v sobotu, když se rozhodovalo o umístění ve skupině.

Myslím si, že družstvo mělo na lepší umístění, než na kterém skončilo. Počítali jsme, že bychom mohli hrát ve skupině o 13. až 16. místo. Bohužel k výsledku v turnaji přispěla také špatná atmosféra v družstvu, hráčky místo, aby se v utkání povzbuzovaly, tak si vyčítaly chyby, křičely na sebe v utkání a vyčítání pokračovalo v šatně družstva. I když jsme jim to vysvětlovali, nebylo to nic platné. I tak je ale potřeba pochválit je minimálně za snahu a bojovnost.

Hrály: Bezdičková, Krejčíková, Podlenová, Zídková, Šollarová, Cvačková, Radová,  Růžková Adriana, Mancellari, Bažantová Eva, Šantorová, Smejkalová

Brankářky: Nyklesová a Kaucká

I přes ne úplně házenkářské počasí věříme, že si holky turnaj (pro ročník 2006 navíc poslední) užily a odnesly si z něj spoustu zážitků. Stejně jako počasí byly proměnlivé i jejich výkony na hřišti a kvalita především v útoku někdy chyběla. I tak ale minimálně za velkou bojovnost je potřeba všechny holky pochválit.

Poděkování pak musí směřovat i k rodičům, jejichž pomoc při organizaci turnaje je neocenitelná a i díky nim se každý rok daří pomyslnou laťku vždy ještě o kousek posunout.