Mladší žačky v Žirovnici (26. – 28. 10. 2018)

detail Mladší žačky v Žirovnici (26. – 28. 10. 2018)
kliknutím na obrázek si zobrazíte
další obrázky k příspěvku

Od pátku do neděle se mladší žačky zúčastnily tradičně skvěle obsazeného turnaje. Nejinak tomu bylo i letos a ve většině zápasů byla k vidění velmi pěkná házená. Turnaj byl navíc nesmírně vyrovnaný, o čemž svědčí i to, že všechny týmy ztratily v průběhu turnaje minimálně 3 body. Až do posledních zápasů tak bylo o co hrát a většina družstev mohla živit medailové ambice. Cílem našeho mladého družstva (pouze 4 hráčky ročníku 2006 a 10 hráček 2007) bylo více než konečné umístění dát všem hráčkám rovnoměrnou porci minut na hřišti (bez ohledu na výsledek jsme pravidelně střídali 2 kompletní šestice i obě brankářky).

Turnaj jsme zahájili pátečním zápasem proti Tachovu, proti kterému se nám letos ve hře vůbec nedaří. Ani tento zápas bohužel nebyl výjimkou a s naprosto bezzubým útokem (ani jedna branka ze hry!) jsme na body myslet nemohly (2:9).

Do soboty jsme proto vstupovali s tím, že hůř už snad být nemůže. A naštěstí nebylo. Určitě pomohla snadná výhra s Kynžvartem (11:3), po kterém nás čekal pozdější vítěz turnaje z Milevska, který nás zejména po fyzické stránce výrazně převyšoval. Ač konečný výsledek vypadá jednoznačně, tak herně nebyl mezi družstvy zas tak velký rozdíl a určitě nelze zápas hodnotit jako úplně nepovedený (13:6). Další zlepšení bylo vidět proti domácímu družstvu. Vysunutá obrana konečně byla dostatečně agresivní a o body v zápasu nás bohužel připravila zejména nepřesná střelba, často navíc z nepřipravených pozic. I přes velmi dobrý výkon jsme proto těsně prohráli (7:8).

Jednoznačně nejlepší výkon si děvčata schovala do posledního zápasu s Jindřichovým Hradcem. Na velmi silného soupeře doslova vlétla a konečně se začalo dařit i střelecky. Když se k tomu přidala výborná obrana (soupeři jsme za první poločas umožnili pouze 5x vystřelit na branku, z toho 2x z dálky při pasivitě) nebylo divu, že v poločasu svítil na ukazateli výsledek 8:1. Ve druhém poločasu už se trochu projevila únava z celého dne i náročného obranného systému a kvůli několika zbytečným technickým chybám jsme inkasovali z rychlých útoků. I přesto se ale podařilo zápas dovést k výhře (9:6).

Před nedělními zápasy bylo jasné, že na medaile mohou vyjma Kynžvartu pomýšlet úplně všechny týmy. Nás čekali tři sice velmi silní, avšak při stoprocentním výkonu nikoliv úplně nepřekonatelní protivníci. Pokud bychom všechny tři zápasy zvládli, měli jsme jistý minimálně bronz. Do prvního zápasu proti Havlíčkovu Brodu jsme vstoupili dobře a holky navázali na výkony ze soboty. Po prostřídání šestek však soupeř dokázal výsledek otočit (poločas 3:6). Druhý poločas se pak vyvíjel úplně stejně a skvělým výkonem v první pětiminutovce se nám podařilo skóre vyrovnat. Pak se však opět převrátil výsledek na stranu soupeře a i přes celkově velmi dobrý výkon jsme prohráli 8:10.

Další zápas však mezi naše ostatní výkony na turnaji vůbec nezapadl a přinesl mírně řečeno velké rozčarování. Strakonické hráčky sice na turnaji nebyly v úplně kompletním složení (citelně jim chyběla především brankářka), avšak vzhledem k tomu, že v porovnání ročníků 2006 a 2007 jsme s nimi v minulosti uspěli jen sporadicky, je přístup děvčat k zápasu a podcenění takového soupeře naprosto nepochopitelné. Jak jsme po celý turnaj mohli být spokojeni s výkonem obrany, tak tentokrát byla děvčata všude o krok pozdě a střední spojka soupeře si na hřišti téměř bez kontaktu dělala, co chtěla. Z její hry pak těžila nejlepší střelkyně turnaje Nela Šulcová, která do naší sítě z proskoků sázela jednu branku za druhou. Po katastrofálním výkonu obrany a neschopnosti častěji trefit branku v útoku jsme zaslouženě prohráli 9:13.

Po velmi důrazné promluvě naštěstí přišel opět herní obrat a s obrovským nasazením odehraný zápas proti Ivančicím. Ač jsme v zápasu byli lepším týmem, tak smůla v zakončení, kdy jsme z dobrých pozic trefovali tyčky a soupeři naopak několik šťastných střel mezi tyče spadlo, bohužel znamenala těsnou prohru 6:7. Ač to děvčata obrečela, tak za výkon v zápasu se rozhodně stydět nemusela.

Celkově jsme skončili ve vyrovnané tabulce sice až na osmém místě, ale pomineme-li nepovedené zápasy s Tachovem a Strakonicemi a zápas s Milevskem, které nás převálcovalo silou, tak ve všech ostatních jsme byli silným soupeřům minimálně vyrovnaným protivníkem. A nutno podotknout, že při maximálním výkonu a troše štěstí jsme je i mohli vyhrát a pak by konečné umístění bylo úplně jiné. Není proto třeba smutnit, jelikož především co se týká obrany, se již děvčata mnohem lépe sžila s pro ně novým obranným systém a ač vše není bez chyb, tak rozhodně udělala velký pokrok. Paradoxně větší problémy jsme tak na turnaji měli s útokem, kde je jasně vidět, že jak v zápasech, tak především v trénincích bude potřeba výrazně přidat.

Z výkonů jednotlivců určitě potěší individuální ocenění Laury, která byla vyhlášena nejlepší hráčkou turnaje, byť jsme přesvědčeni, že je schopna hrát ještě lépe a zapracovat na střelbě z dálky. Z hlediska přínosu pro tým je třeba vyzdvihnout výkon Vody na hrotu obrany, která svým nasazením a agresivitou může být příkladem pro ostatní. Zdatně jí na zadáku sekundovala Bříza, která velmi dobře zdvojovala prostory na brankovišti. Co se týče nasazení ve většině zápasů, tak je ale možno pochválit všechny, byť kvalita by mohla být někdy o trochu vyšší. Celkový dojem z turnaje tak nakonec vůbec není tak špatný, jak by se podle konečného umístění mohlo zdát.

Hrály: Baumruková 4 branky, Bezdičková 1, Březinová 6, Košková 1, Loskotová, Palečková 5, Polanková 3, Růžičková 3, Stulíková 8, Šollarová 3, Vaicová 3, Vopatová 21

Chytaly: Chvátalová 32%, Langerová 44%