Žirovnický pohár (starší žačky 14. - 16. 9. 2018)

Dalším přípravným turnajem byl pro starší žačky Žirovnický pohár. Tradičně výborně zorganizovaný turnaj byl letos i s dvojitou mezinárodní účastí. Kromě loňského účastníka Tatranu Stupava se zúčastnil i polský tým Pogoň Zabrze.

První zápas v páteční podvečer postavil do cesty Plzeňačkám slovenské soupeřky ze Stupavy. Ty začaly v ostrém tempu, první gól však vstřelily hráčky DHC Plzeň. Hráčky Stupavy ale brzy dokázaly srovnat a otočit vedení na svou stranu. Slovenky hrály aktivní vysunutou obranu, se kterou si naše hráčky zpočátku nevěděly rady, ale pak už se rozehrály. Slovenky byly ale lepší a rychlejší a vyhrály zaslouženě 14:8. Přesto naše děvčata zaslouží za tento zápas pochvalu. Dokázala zrychlit hru a velmi dobře bránila. Bohužel 9 technických chyb a několik nepřesných zakončení z jasných šancí nás stálo lepší výsledek.

Sobotní první zápas proti Písku byl z kategorie těch velmi nevydařených. Prvních 15 minut jsme sice byly na hřišti tím lepším týmem, bohužel více branek dávaly soupeřky. Pak se úplně přestalo dařit našim brankářkám a v útoku jsme opět zahazovaly i ty nejvyloženější šance. Navíc jsme opět vyrobily 8 technických chyb. Prohrály jsme 8 : 13.

Po prvním sobotním zápase následovala procházka do lesa a naše dvě oblíbené hry. Při nich jsme se odreagovaly a s chutí vlétly na soupeřky z Ivančic a doufaly jsme, že už to tentokrát vyjde. A vyšlo. Začátek byl sice vyrovananý, ale nám se brzy podařilo trochu gólově odskočit. V brance výborně chytala Ája, a tak se nám konečně v útoku hrálo lépe a dokázaly jsme se prosazovat i z rychlých protiútoků. Pochvalu zaslouží Vali i Julča, které se sice zpočátku nedařilo, ale dokázala střeleckou smůlu protrhnout. Snažily se ale opravdu všichni. A konečně výborně fungovala obrana. Také lavička povzbuzovala, a tak to vyšlo i s trochou štěstí při některých akcích. Výhra 13:6 je tentokrát zcela zasloužená!

Další zápas nás čekala domácí Žirovnice a my jsme potom, co jsme v předchozích zápasech předváděly, rozhodně nebyly favoritem. Do utkání jsme vstoupily dobře - hned zpočátku se trefila Majda Komárková. Žirovnice ale vzápětí srovnala. Pak se skóre přelévalo ze strany na stranu. My jsme byly trochu lepší v první čtvrtině zápasu. Žirovnice v té druhé. Do poločasu jsme si odnášely mírný náskok 6 : 5. Třetí čtvrtina byla znovu vyrovnaná. Pak se ale dostala ke slovu Vážka - Kačka Krausová - která sérií tří branek strhla vedení na naši stranu 11 : 8. V brance se znovu dařilo Áje - kromě pěkných zákroků měla i štěstí - Žirovnice v rozhodující chvíli neproměnila dvě sedmy (jedna šla vedle a jedna do tyče). Utkání jsme dokázaly dovést ke zdárnému konci - výhra 13:10. Tohle utkání jednoznačně rozhodly spojky - kromě Vážky přidala góly z dálky i Majda Komárková. Ale tím největším pracantem byla Hofi, která byla hlavním obranným pilířem.

Třetí sobotní utkání slibovalo dalšího silného soupeře - Jiskru Třeboň. Oba týmy se střetly před dvěma týdny, jednou vyhrála o gól naše děvčata, podruhé výrazným rozdílem Třeboň. I tentokrát bylo utkání vyrovnané a rozhodovaly maličkosti. My jsme bohužel v rozhodujících chvílích udělaly chyby v obraně, a to rozhodlo. Třeboň vyhrála 17:13.

Poslední sobotní utkání nás čekaly České Budějovice. Po poločasové mírné herní i gólové převaze jsme ve druhém poločase výrazně zvýšily tempo a vyhrály zaslouženě 15:7. Výborně zachytila Lucka Šoralová a v útoku se dařilo Báře Bourové. Svoji premiérovou gólovou branku po návratu po dlouhé nemoci vstřelila Zuza Říhánková.

V sobotu ráno jsme zvládly utkání proti polskému týmu Pogoň Zabrze. Utkání se povedlo hlavně Míše Konderové a Báře Bourové. Oporou byla i Vali Toušová a dobře hrála taky Klára Kepková. Vyhrály jsme 20:7.

Druhý zápas přinesl pro diváky nervy drásající souboj s Pardubicemi. My jsme nevzládly začátek a vyrobily spoustu chyb v obraně. O poločase vedly Pardubice o dvě branky. Pak jsme ale zlepšily obranu a v útoku zavelela k obratu nejlepší hráčka zápasu Julča Dubská. Pěti góly v řadě otočila skóre na naši stranu. Jeden gól z pivota přidala Liduška Hýblová. Výborný výkon v brance předvedla Ája Šindelářová - spoustu toho pochytala a dokázala na góly přihrát Julče i Vali. Zápas byl plný vyloučených a sedmimetrových hodů (za 24 minut hrací doby bylo pět vyloučených na naší straně a vstřílelo se proti nám 7 sedmimetrových hodů). Přesto jsme však zápas dokázaly dovést do vítězného konce 13:12.

Celkově na nás zbyla nepopulární bramborová medaile. Může nás to mrzet, protože zejména soupeřky z Písku (všechny ročník 2005) byly jistě v našich silách. A bronz nakonec brala domácí Žirovnice (kterou my jsme porazily). Turnaj přinesl řadu kvalitních zápasů a nám zcela jasně ukázal, že pokud chceme pomýšlet na lepší umístění, musíme jít naplno do každého zápasu. Velkou radost nám udělal allstar turnaje, ve kterém byla obě naše křídla Julča Dubská a Vali Toušová.

Všechny hráčky ukázaly svoji kvalitu a velký potenciál. Největšími oporami byly Julča Dubská, Majda Komárková a Vali Toušová. Vážně Kačce Krausové se dařilo více v útoku, na obraně musí ještě zapracovat. Naopak perfektní výkony zejména v obraně podaly Naty Hofírková a Míša Konderová. Nadějné výkony předvedla i Klára Kepková - více se jí ale dařilo v obraně, v útoku zatím chybí přesnější střelba. Pivoti Liduška Hýblová a Páťa Dolanská udělaly velký kus práce v obraně, v útoku jim ale chybí lepší pohyb i více přihrávek od spoluhráček. Statečně se se starší kategorií praly Barča Bourová i Verunka Pechová. Povedený návrat po dlouhé nemoci předvedla Zuzka Říhánková. Brankářkám se v prvních dvou zápasech příliš nedařilo, ale pak už to bylo v pohodě a zejména Ája Šindelářová byla velkou oporou a dokázala přihrát na několik branek. Lucka Šoralová předvedla také několik hezkých zákroků, ale potřebuje ještě získat více zkušeností.

Konderová 3, Toušová 22, Říhánková 1, Dubská 30, Krausová 6, Komárková 21, Hofírková 2, Šindelářová, Dolanská 1, Hýblová 4, Kepková 4, Bourová 6, Pechová 1, Šoralová 1