Opět zlatý Memoriál Karla Šulce (minižačky)


Opět zlatý Memoriál Karla Šulce (minižačky)

Do největšího turnaje pro nejmenší házenkářky jsme postavily v kategorii mini 6+1 dvě družstva - áčko tvořené zkušenějšími hráčkami ročníku 2007 a béčko, které bylo z větší části tvořené nováčky a mladšími hráčkami z tréninkové skupiny Věry.

Áčko

U áčka po nedávném vítězství na Prague Handball Cupu těžko mohly být jiné než medailové ambice, i když bylo jasné, že cesta za obhajobou loňského vítězství v kategorii mini 4+1 nebude vůbec snadná. O to víc, že některé hráčky nebyly zdravotně zcela v pořádku a další vedle kategorie minižaček vypomáhaly i starším kolegyním v mladších žačkách, takže síly dělily do více zápasů.

V sedmičlenné základní skupině se děvčata utkala se Slavií Praha II, Pískem A, Zlínem B, Mostem, Chebem a Kobylisami. Zápasy proti prvním čtyřem uvedeným soupeřům byly výsledkově i herně zcela jednoznačné a pozitivem tak bylo především to, že se všechny hráčky včetně obou brankářek dokázaly střelecky prosadit. Zato zápasy s Chebem a Kobylisami za příliš povedené považovat nelze. Proti Chebu se moc nedařilo střelecky a i když děvčata po celý zápas kontrolovala výsledek, tak výhra 9:7 byla docela utrápená. S Kobylkami jsme se sice dokázali dobře prosazovat proti osobní obraně, ale za to se nám již vůbec nechtělo bránit, což asi bylo do jisté míry způsobeno únavou a ztrátou koncentrace po náročném dni (16:11).

Ze základní skupiny jsme bez ztráty bodu postoupili do skupiny o 1. - 6. místo, kam se nám započítávala výhra s Chebem. Soupeři, kteří nás zde čekali, ale už byli výrazně silnější a bylo jasné, že v boji o konečně umístění bude třeba zapnout na vyšší obrátky. První zápas proti Žirovnici přinesl naprosto koncentrovaný výkon zejména v obraně a přesvědčivou výhru 12:3, i když se vůbec nejednalo o slabého soupeře. Poslední nedělní zápas proti Astře byl reprízou loňského zápasu o vítězství v kategorii mini 4+1. A nejinak tomu bylo i letos, protože proti sobě stála prakticky stejná družstva, jen o kategorii výše. Klíčem k úspěchu v zápasu byla agresivní vysunutá obrana, díky které se nám dařilo ubránit nejlepší střelkyni turnaje Péťu Mihalovou, rychlý přechod do protiútoku a skvělý výkon Adélky v brance. Díky tomu jsme po jednoznačně nejlepším výkonu v turnaji mohli slavit zcela zaslouženou výhru 15:9.

Do pondělního rána jsme ale vstupovali s vědomím, že dobojováno zdaleka není, i když děvčata asi měla trochu v hlavách to, že papírově nejsilnějšího soupeře by již měla mít za sebou. Velký respekt budil zejména soupeř ze Strakonic, opírající se především o výborně hrající Nelu Šulcovou, která byla vyhlášena nejlepší hráčkou celého turnaje. Vstup do zápasu nám vyšel na jedničku a v 10. minutě svítil na ukazateli stav 7:3 v náš prospěch. To jako by však děvčata trochu uspokojilo a polevila v koncentraci. Soupeř krůček po krůčku začal náskok snižovat, nám se přestalo dařit střelecky a 2min před koncem byl proto výsledek srovnaný. Poté se nám však podařilo vstřelit branku a v závěrečné minutě jsme již soupeře do zakončení z lepší pozice naštěstí nepustili (11:10). Záznam zápasu můžete vidět zde.

Poslední zápas proti Slavii Praha I byl psychicky nejnáročnější v celém turnaji a více než o kráse byl o tom, vymáčknout ze sebe po náročném turnaji ještě poslední zbytky sil. Kvůli nepřesné střelbě a několika zbytečným technickým chybám jsme poprvé na turnaji soupeře pustili do vedení, a to hned tříbrankového (ve 4. min druhého poločasu 6:9). Zbytek zápasu však proměnila ve svou one woman show Laura, která správně pochopila, že když se ostatním tolik nedaří, měla by to být právě ona, která vezme otěže zápasu do svých rukou. Jejích šest branek v závěrečné osmiminutovce doslova sestřelilo statečně bojujícího soupeře a zajistilo výsledkový obrat, po němž se na palubovce objevila sice vyčerpaná, ale naprosto zasloužená zlatá hromada (13:11). Záznam zápasu můžete vidět zde.

Celkově patří děvčatům ohromná pochvala. Ač úroveň soupeřů byla na turnaji různá, tak je obrovsky pozitivní zejména to, že v rozhodujících zápasech proti nejsilnějším soupeřům umí děvčata zapnout naplno a i zápasy, které se nevyvíjí úplně podle představ, dokážou zvrátit ve svůj prospěch. To se pak týká i individualit v rámci týmu, jejichž výkon roste právě se silou soupeře. Z jednotlivkyň je tentokrát třeba vyzdvihnout výkon Majdy, která byla především za svůj přínos pro obranu (obvykle bránila nejlepší střelkyně soupeře) vyhlášena nejužitečnější hráčkou družstva. Vedle ní má pak rozhodující podíl na výhře Laura, která na jedné straně v zápasech proti slabším soupeřům zodpovědně plní roli nahravače a umožňuje střílet branky ostatním, aby v zápasech proti nejsilnějším týmům splnila přesně tu roli, kterou od ní družstvo očekává. Ostatně 6 branek proti druhé Astře, 7 proti třetím Strakonicím a 8 proti čtvrté Slavii mluví úplně za vše. Pominout pak určitě nelze ani výborný výkon Adélky, která byla zaslouženě vyhlášena (stejně jako loni v mini 4+1) nejlepší brankářkou turnaje. Pochvala ale patří skutečně všem.

Fantastická sezóna této party tak dále pokračuje a po výhrách na Tachovském dortíku, Hájském Minicupu a Prague Handball Cupu si děvčata mohou i ze čtvrtého velkého turnaje pověsit na krk čtvrté zlaté medaile. Symbolicky v době, kdy jedna výjimečná generace hráček našeho klubu pomalu uzavírá mládežnické období své kariéry a přechází do seniorské kategorie (držíme starším dorostenkám palce, aby se rozloučily medailí), můžeme doufat, že se snad rodí jiná generace, která by na jejich úspěchy v budoucnu mohla navázat. Cesta to však bude ještě hodně dlouhá a stále je spousta věcí, které bude při přechodu do vyšších kategorií zlepšit. Několik děvčat ostatně již pravidelně hraje za mladší žačky, tak mohou vidět, jak moc se házená v této kategorii od minižaček liší a co jim ještě chybí, aby byla úspěšná i v budoucnu.

Hrály: Košková Tereza (8 branek), Bezdičková Viktorie (10), Krejčíková Simona (10), Šollarová Kateřina (18), Růžková Magdaléna (16), Palečková Aneta (22), Vopatová Laura (37), Vaicová Tereza (13), Březinová Kateřina (3),

Hrály a chytaly: Nyklesová Natálie (2 vstřelené branky), Chvátalová Adéla (5)

Béčko

V sedmičlenné základní skupině se družstvo DHC Plzeň „B" utkalo v sobotu s HC Junior Zlín „A" (7:14), HC Háje Praha (4:11), DHK Slavoj Žirovnice (4:9) a HBC Strakonice (6:15). V neděli jako kdyby nastoupilo jiné družstvo. Ještě v základní skupině porazilo Černé Anděly z Mostu (12:5), remizovalo s TJ Slavoj Tachov (9:9) a skončilo tak celkově v základní skupině na 6. místě. Díky tomu postoupilo společně s Tachovem do skupiny o 13. až 18. místo (vzájemný výsledek se do této skupiny započítával).

Ve skupině o 13. až 18. místo se družstvo postupně utkalo s družstvem HC Junior Zlín „B" (6:6), TJ Sokol Písek „B" (9:7), TJ Sokol Eutit Lázně Kynžvart (12:3). Poslední utkání sehrálo v pondělí s družstvem DHC Slavia Praha II (13:1). Celkově tuto skupinu vyhrálo a obsadilo tak krásné 13. místo. Celkem družstvo odehrálo 10 utkání, z toho vyhrálo 4krát, remizovalo 2krát a prohrálo 4krát, s kladným skóre 82:80.

Celkově patří všem hráčkám ohromná pochvala, i když po sobotních zápasech trenéři takové krásné umístění nečekali. Bylo vidět, že jak začínající hráčky, tak i hráčky z tréninkové skupiny od Věry se postupně sehrávají a výsledky v neděli a v pondělí byly toho důkazem. Pozitivní na tomto družstvu bylo, že i když se prohrávalo, děvčata stále bojovala a snažila se dokázat, že házenou hrát umí, chtějí vstřelit branku, ubránit útok, navzájem si pomáhat, radit si a že se nebojí zkušenějších a věkově starších hráček. Nejužitečnější hráčka z družstva byla vyhlášena brankářka Barbora Kaucká, i když toto ocenění by si zasloužily všechny hráčky družstva.

Na závěr bychom chtěli, (trenéři mini 6+1) poděkovat hráčkám z tréninkové skupiny od Věry, že mimo toho, že hrály svojí kategorii 4+1, kde skončily na skvělém druhém místě, vypomáhaly i starším kolegyním v mini 6+1, takže síly dělily do více zápasů a přebíhaly z jednoho hřiště na druhé.

Hrály: Loskotová Barbora (15 branek), Burjasová Tereza (12), Cvačková Natálie (17), Růžková Adriana, Šuchmanová Tereza, Madleňáková Valerie, Budková Alžběta (1), Budková Kateřina (4), Dostálová Anežka (4), Hanzlíková Barbora (8), Jungová Štěpánka (1), Krbcová Nika (5), Rittichová Lucie (3), Svatoňová Sára (2), Špačková Aneta (3), Baštařová Veronika, Beránková Marlene, Čákorová Nikola, Červená Rozárie, Doubková Valerie, Nikodémoná Elen, Poskočilová Bětka, Samcová Vendule, Sedláčková Adéla a Svobodová Dana

Chytala: Kaucká Barbora


Závěrem se sluší poděkovat všem, kteří se na organizaci turnaje podíleli. Poděkování proto patří i rodičům, a to jak za pomoc s přípravou před turnajem, během turnaje i při závěrečném úklidu. A v neposlední řadě pak i za fandění především během zápasů ve finálové skupině. Ještě jednou děkujeme!

 

2018-05-09 00:00:00
Memoriál Karla Šulce Odborník na on-line pojištění GENERALI PLZEŇSKÝ KRAJ podporuje mladé házenkářky Handball Kempa Vodárna Plzeň Nadace sportující mládeže